Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yetişkinlikte de ortodontik tedaviyi yapılabiliyor. Ancak tek koşulla, ortodontik tedavinin yapılabilmesi için dişlerin sağlıklı olması gerekiyor. Eğer çene kemiğinde problem varsa bu problemler ancak ameliyatla düzeltilebiliyor. Populasyonda bu durumla da sık karşılaşılıyor. Yetişkinlikte ortodontik tedavi yapılırken, iskeletsel problem dediğimiz çene kemiğindeki problemlerde ortopedik tedavi ile ortodontik tedavi birlikte yürütülür. Böyle vakalarda bir çene-yüz cerrahı ile ortodontist işbirliği yaparak çalışırlar ve ağır bir anomaliyi birlikte düzeltebilirler.

Ortodontik tedavi dişlerin üzerine uygun bir materyalle kuvvet uygulanması esasına göre yapılır. Bu tedavi için üretilmiş tel, yay veya özel lastiklerle uygulanan kuvvetin yönüne doğru dişler hareket eder. Bu hareket sırasında yeri değişen dişin önünde kemik yıkımı, hareketin aksi yönünde de yeni kemik bir dokusu oluşur. Sonuçta yeni yerlerine yerleşen dişler, tedavi sonunda yeni kemik yuvalarına oturmuş olurlar.

Ortodontik tedaviler her yaş grubunda yapılabilir. Yetişkin bir hastada ortodontistin dikkat edeceği nokta periodental dokular denilen diş çevresindeki dokuların sağlıklı olmasıdır. Gerçi bu kural çocuk ya da genç ortodontisi için de gereklidir.

Yetişkinler İçin Ortodonti Tedavileri

Yetişkin hastalarda iskeletsel problem dediğimiz alt ya da üst çenenin birbiriyle uyumu bozuk olduğu durumlarda örneğin alt çene normalden daha ilerde olduğu durumlarda sadece ortodonti yeterli bir tedavi yöntemi değildir. Böyle durumlarda çene operasyonları da gerekir.

Ortodonti, diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşmasını önlemek; mevcut bozuklukların ilerlemesini durdurmak ve tedavi etmek;bununla birlikte iyi bir estetik ve fonksiyon (ısırma,çiğneme,konuşma,gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedaviler her yaş grubunda yapılabilir. Sağlıklı dişeti ve kemik yapısına sahipseniz ortodontik tedavi herhangi bir yaşta yapılabilir. Ortodontinin en keyifli yanlarından bir tanesi de her yaştaki bireye hitap edebilmesi ve her yaşta en güzel gülümsemeyi sağlayabilmesidir.

Yetişkin hastalar estetik nedenlerle metal braketlerin kullanılmasını istemediği durumlarda metal diş telleri yerine seramik diştelleri kullanılabilir. Bir diğer alternatifler ise braketlerin dişlere arkadan yapıştırılması (lingual ortodonti) veya invisalign/orthoclear gibi şeffaf dişleri düzeltici plakların uygulanmasıdır.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/yetiskinlerde-ortodontik-tedavi.html