Vital Pulpotomi Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Vital pulpotomi işlemi dişin orta kısmında bulunan sinir ve damar paketi olan pulpanın bir kısmının çıkarılmasıdır. Dişin dışarıdan görebildiğimiz dişetinin üzerinde bulunan kısmı olan kuron bölümünün içindeki pulpa çıkarılır. Vital pulpotomi kanal tedavisinden daha az invaziv bir işlemdir. Kanal tedavisinde dişin dişeti altında bulunan kökleri içinde bulunan pulpa da alınmaktadır.

Vital pulpotomi, genellikle çocuklarda uygulanır. Diş çürüğü kuron kısmındaki pulpaya ulaştığı halde, köklerdeki pulpa halen sağlıklı ise uygulanabilen bir işlemdir. Aynı zamanda pulpa bir yaralanma ya da travma sonucunda ortaya çıktığında da uygulanabilir. Köklerdeki sağlıklı pulpa yerlerinde bırakılarak etkilenmiş olan kısım alınır.

Başarılı bir vital pulpotomi uygulamasından sonra hassasiyet ve ağrı ortadan kalkar. Aynı zamanda dişin kırılması önlenerek çevre destek dokular da korunmuş olur.

Vital pulpotomi

Vital pulpotomi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş çevresinde herhangi bir şişlik ya da abse yoksa ve vital pulpotomi uygulanacak diş sallanmıyorsa uygulanabilir. Şişlik ya da abse olduğu takdirde başka bir tedavi tipi uygulanmalıdır.

Vital pulpotomi, genç sürekli dişlerde olduğu gibi süt dişlerinde de uygulanabilir. Süt dişlerinde uygulamanın amacı dişleri çekilmekten kurtarmaktır. Çünkü süt dişleri zamanından önce çekilecek olursa arkasından gelecek olan daimi dişin sürme yönünün değişmesine neden olabilir.

Daimi diş sürdükten kısa bir süre sonra çürük ya da yaralanmaya maruz kalırsa kanal tedavisine ihtiyaç duyulur. Ancak kanal tedavisi diş kökü gelişimi tamamlanana kadar yapılmaz. Bu durumda vital pulpotomi uygulanabilir. Geleneksel kök kanalı tedavisi diş köklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir.