Underbite normalde üst kesicilerin alt kesicilerin önünde olması gerekirken alt kesicilerin üst kesicilerin önüne geçmesi sonucu ortaya çıkan bir ortodontik bozukluktur. Ve genellikle üst çenede büyüme geriliği veya alt çenede büyüme fazlalığı ile ortaya çıkan bir ortodontik bozukluktur.

Belirtileri şunlardır;  alt kesiciler üst kesicilerin önünde yer alırlar veya alt kesiciler ile üst kesiciler tam baş başa kapanır. Üst keserlerin pozisyonu ile alt keserlerin pozisyonu genellikle değişmiş olur. Genellikle alt kesiciler geriye doğru yatmış ve üst kesiciler de ileriye doğru fırlamış olur. Vücut bu ortaya çıkan anomaliyi çiğneyebilmek için kamufle etmeye çalışır. En belirgin özellikleri bunlardır.

Underbite, mandibulär prognatiğe sahip ailelerde doğan çocuklarda daha fazla ortaya çıkar.  Çünkü alt çenede büyüme fazlalığı genellikle genetik geçiş gösteren bir karakterdir. Irksal bir karakterdir.

Ayrıca üst çenede de büyüme geriliği ve büyüme darlığı var ise üst çene anormal olduğu ve alt çene normal olduğu için de underbite ortaya çıkabilir.  Yani, üst çenesinden darlık ve gerilik yaşayan çocuklarla ailesinde alt çene büyüme fazlalığı olan çocukların underbite eğilimi göstermeleri ihtimali yüksektir.

Underbite Teşhisi

Underbite teşhisini diş hekimi ve ortodontist koyabilir. Çünkü diş hekiminiz veya ortodontist underbite ın belirtilerini bilmektedir ve sizi uygun bir tedavi için uzman bir ortodontiste yönlendirebilirler.

Üst çene geriliğinden kaynaklı underbite lar sadece ortodontik tedavi ile uygun yaşta tedavi edilirken, eğer çocuğun underbite ı alt çenenin ileride olmasından kaynaklanıyor ise ergenlik çağına kadar beklenip, ergenlik çağında ortodonti ve ortognatik cerrahi uygulaması ile çocuğu tedavi etmek daha sağlıklı seçenek olmaktadır. Dolayısı ile çocukta alt çene büyüklüğü var ise bir plastik cerrahın da bilgisine başvurmak faydalı olabilir.

Underbite?ın  tedavisi

Eğer underbite üst çenedeki darlıktan ve büyüme geriliğinden kaynaklanıyor ise üst çenenin genişletilmesi ve yüz maskesi ile ileriye doğru alınması ile tedavi edilebilir. Eğer büyüme gelişim çağında iseniz ve bu sürede zarfında size müdahale edildi ise bu geçerlidir. Ama eğer alt çenenin büyüklüğünden kaynaklı bir underbite var ise o zaman erişkinlik çağına geçilmesine beklemek ondan sonra ortodontik tedaviye başlamak ve ortodontik tedavi uygun aşamaya geldiğinde ameliyat olarak alt ve üst çeneyi birbiri ile uyumlu konuma getirmek sizin için daha sağlıklı bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıkar.