Diş Protezlerini TemizlemeDişlerimiz ya da diş protezlerimiz mutlaka yemeklerden sonra temizlenmelidir.Yemek artıkları mutlaka uzaklaştırılmalıdır. Günde 3 öğün yemek yediğimize göre, bu temizliği de günde 3 kez yapmamız gerekmektedir. En önemli noktalardan biri de gece yatmadan önce dişlerimizi fırçalamamızdır. Yatmadan önce yapılan diş temizliği gün içinde yapılan 3 kez temizlikten çok daha önemlidir. Bu nedenle günde dişlerimizi ya da takma dişlerimizi 4 kez temizlememiz gerekmektedir.
 
Dişlerimizi gece temizlemediğimizde ağzımızda kalan yemek artıkları ve bakteriler çok rahat bir ortam bulduklarından daha rahat hareket etmeye başlarlar. Gece tükürük salgımız azalır ve bu ortamda bakteriler daha rahat ürerler. Diş çürüklerinin oluşumunda gece bakterilerin üremesinin artışı çok etkilidir.
 
Protezimi nasıl temiz tutabilirim? 

 

Takma diş kullanıyorsak, mutlaka yemeklerden sonra ve gece yatarken çıkartıp sabunlu suyla ya da diş macunuyla temizlemeliyiz. Takma dişimizin damaklarını mutlaka diş fırçamızla fırçalamalıyız. Ağzımızda sabit protez varsa, mutlaka dişlerimizi ve diş etlerimizi temiz tutmalıyız. Diş arası aparatlarıyla ya da diş ipleriyle bakterileri dişlerimizden uzaklaştırmamız gerekir. Unutmamak gerekir ki yapılan protezlerin ömürleri ( Hareketli ve sabit olmak üzere) sizlerin ağız sağlığınıza ne kadar önem verdiğinizle doğru orantılı olarak belirlenir.