Clear aligner(şeffaf diş telleri) genellile 14 yaşından büyük hastalarda küçük diş hareketleri sağlamada kullanılan estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Clear aligner, invisalign, telsiz ortodonti teknolojisi sayesinde çapraşık dişler diş teli kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir. Hiç ortodontik tel kullanılmadan invisalign sistemi ile ortodontik tedavi mümkündür.

Şeffaf Diş Teli Clear Aligner tekniğinin başarısı dünya çapında pek çok üniversite çalışması ve dental klinik uygulamalarında kanıtlanmıştır.  Clear Aligner(Şeffaf Diş Teli) ile diş pozisyonlarını daha yumuşak ve modern bir şekilde düzeltebilmek mümkündür.

Görünmeyen Şeffaf Diş Telleri

Ortodontik tellerin görünümü birçok kişiyi rahatsız eder, hatta birçok kişi tedaviye ihtiyacı olduğunu bildiği halde tedaviyi erteler veya yaptırmaz.

Kişiler tel takılması fikrini duyduklarında bile hemen görüntülerinin bozulacağı fikrine kapılırlar. Oysa günümüzde teknolojik yenilikler her alanda olduğu gibi ortodontik alanda da yeni teknolojiler vardır. Ve seçenekler oldukça genişlemiştir.

Artık normal metal braketler bile diş üzerinde daha az yer kaplayacak şekilde, küçültülerek mini braketlere dönüştürülmüştür.

Hatta çocuklar için bu braketlerin üzerine takılan elastik malzemeler çeşitli renklerde üretilerek çocuklar için cazip hale getirilmiştir.

Yine çocuklarda iskeletsel bozuklukları ve çene uyumsuzluklarını düzeltmek için kullanılan ağız dışı aparatlar dediğimiz boyunluk başlık gibi aparatlar günümüzde yerini ağız içinde kalan görünmeyen mini implantlara bırakmıştır.

Yetişkinler içinde tellerin görünümünü azaltmak ve estetik görünüm sağlamak için diş renginde, porselen veya safir braketler üretilmiştir. Bunların üzerine gelen teller de yine diş renginde, beyaz teflon kaplamalar şeklinde geliştirilmiştir.

Bu sayede çok yakından bakılmadıkça kişinin ağzında tel olduğu fark edilmemektedir.

Yada doğal tedavi yöntemiyle bu braketler dişlerin arka yüzeylerine ilave edilerek tedavi yürütülebilir.

Bunların yanı sıra hasta tarafında istenildiğinde takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklarla da tedavi olmak mümkündür.