Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Aktif ortodontik tedavi sonrası uygulanacak pekiştirme tedavisi ortodontik tedavinin başarısının belirleyicisidir. Ortodontik tedavinin başarılı olduğunu söyleyebilmek için tedavi sonuçlarının kalıcılığını sürdürmesi önemlidir. Aktif ortodontik tedavi sonrası dişler tedavi öncesi safhaya dönme eğilimindedir. Bu sebepler göz önüne alındığında pekiştirme tedavisi ile tedavi sonuçlarının kalıcılığının sağlanması mutlaka gereklidir. Ne tür pekiştirme apareyi kullanılırsa kullanılsın; hasta pekiştirme tedavisi hakkında bilgilendirilmeli, önemi vurgulanmalı ve hekim hasta işbirliği aktif ortodontik tedavi döneminde olduğu gibi hekim tarafından sağlanmalıdır.

Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Dişler düzeldikten hemen sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni konumuna uyum sağlayamamıştır. Ayrıca kemik dokusu olgunlaşmamıştır. Bu nedenle apareyler çıkarılırsa dişler eski yerlerine dönebilirler. Bunu önlemek için düzelmiş dişleri yapılacak başka aygıtlarla yerlerinde pekiştirmek gerekir. Tedavinin bu son aşamasına pekiştirme tedavisi denir. Bu dönemde de çocukların dişlerine gereken özeni göstermesi şarttır.

Ortodontik tedaviden sonra dişler yeni konumlarından eski yerlerine dönme eğilimi gösterirler. Bunu önlemek için (kemik ve çevre dokuların yeniden düzenlenmesi tamamlanıncaya kadar) dişler düzeltilen konumlarında tutulmalıdır. Bu amaçla hareketli veya sabit pekiştirme aygıtları kullanılır.

Ortodontik tedaviniz braketlerlerle yapılmış olabilir ya da aligner denilen şeffaf plaklarla ya da hareketli apareylerle olsun, tedaviniz bitip de çıkarma zamanı geldiğinde tedavi kadar önemli bir aşamaya geçeceksiniz. Bu da pekiştirme dönemidir. Bu dönemde ortodontistiniz dişlerinizin dil tarafına bakan iç kısmından çok ince bir tel takacaktır. Ya da takıp çıkarılabilen şeffaf plak yapacaktır. Doktorunuzunsöylediği şekilde bu materyalleri kullanmalısınız.

Ortodonti pekiştirme tedavisi

Standart tedavilerde diş çevresindeki kemiğin yeni yapıya göre organize olması için pekiştirme apareylerinin en az tedavi süresi kadar ağızda tutulması gerekmektedir. İçten takılan sabit tellerde bu sorun olmaz. Ancak hareketli pekiştirme apreyleri tedavi süresinin yarı süresine kadar tam gün ağızda tutulmalıdır, sadece yemek sırasında çıkarılmalıdır. Sonra da akşam yemeğinden sonra gece boyunca 12 saat takılırlar. Sonra da sadece uyku sırasında takılırlar. Eğer hareketli pekiştirme apareyiniz ağzınıza girerken zorlanıyorsa dişlerinizde geriye dönüş vardır. Böyle bir durumda derhal kliniğinizi arayınız.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/pekistirme-tedavisi-nedir.html