Otodontik Tedavinin Yaşı

Ortodontik tedavi yer yaşta başarı ile gerçekleştirilebilir. Erişkinlerde güzel ve sağlıklı gülüşler kazanarak bu tedaviden fayda görebilirler. Ortalama her beş ortodonti hastasından biri 21 yaş üzerindedir. Çapraşık dişler dişlerin bakımını güçleştirmektedir. Dişlerdeki çapraşıklık; diş çürüklerine , dişeti problemlerine ve alveolar kemik kaybına, dişlerde aşınmaya, baş ağrısı ve eklem ağrılarına yol açmaktadır. Özellikle tedavi sonrası dişlerdeki değişen görünüm, kişinin kendine güvenini kazanmasını ve rahatlıkla gülümsemesini sağlayacaktır.

Erişkin hastalar estetik nedenlerle metal braketlerin kullanılmasını istemediğinden metal braketler yerine seramik braketler tercih edilebilir.

Diğer alternatifler ise braketlerin dişlere arkadan yapıştırılması (lingual ortodonti) veya invisalign/orthoclear gibi şeffaf dişleri düzeltici plakların uygulanmasıdır.

Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler. Ancak, iskeletsel bir sorun varsa, ergenlik döneminin sonuna kadar bu bozuklukların tedavisi ortopedik tedavi yaklaşımları ile düzeltilebilir.

Yetişkin dönemde ise bu tarz iskeletsel sorunlar, ortognatik cerrahi operasyonlar ile beraber yürütülen ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Çocuklar ve yetişkinler arasında ortodonti diş teli tedavisinde farklılıklar mevcuttur. Çocuklarda ortodonti tedavide çene bozuklukları varsa büyüme ve gelişim göz önünde bulundurularak tedavi planlaması yapılır. Yirmi yirmibeş yaşlarındaeErişkin bir hastada ise büyüme ve gelişim tamamlandığı için üst çene veya altçene ileride ise bu durumda cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Ortodonti nezaman yapılabilir

Yetişkinler İçin Ortodonti Tedavileri

Yetişkin hastalar estetik nedenlerle metal braketlerin kullanılmasını istemediği durumlarda metal diş telleri yerine seramik diştelleri kullanılabilir. Bir diğer alternatifler ise braketlerin dişlere arkadan yapıştırılması (lingual ortodonti) veya invisalign/orthoclear gibi şeffaf dişleri düzeltici plakların uygulanmasıdır.

Gençler İçin Ortodonti Tedavisi

Aktif büyüme dönemi ortalama olarak kızlarda 15, erkeklerde ise 16 yaşında sona erer. Büyüme tamamlandıktan sonra çenelerdeki problemi sadece ortodontik yaklaşımlarla çözmek mümkün değildir. Dişsel problemler ise rahatlıkla tedavi edilebilir. Dolayısıyla, büyüme sona ermiş ise ortodontik tedavi yaklaşımları erişkinlerdeki ile aynıdır. Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. gümüş rengi,altın rengi, şeffaf/diş rengi veya pembe/mavi gibi renkli olabilmektedir.Çeneleri ilgilendiren problemler mevcut ise, braketlere ilave olarak ağız dışından destek almak gerekir. Aktif büyüme dönemi olan 12-15 yaşları arasında kullanılabilen bu apareyler sayesinde, çenelerdeki büyümeyi yönlendirmek ve anomaliyi tedavi etmek mümkündür.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavinin-riskleri.html