Ortognatik Cerrahi Nedir?

Dentofasiyal anomaliler, uyumsuz bir yüz görünümüne, düzensiz bir diş veçene ilişkisiyle beraber fonksiyonel bozukluğa, temporomandibular eklem fonksiyonbozukluğuna ve kötü ağız hijyenine neden olmaktadır. İskeletsel dentofasiyal deformitelerin tedavisinde erken yaşta uygulanan ortopedik ve ortodontik yöntemler başarılı sonuçlar vermektedir. Fakat gelişme tamamlandıktan sonra dentoiskeletsel bozukluklarda sadece ortognatik cerrahi ile istenilen sonuca ulaşılır. Gelişim ve ortodontik yöntemlerle tedavi edilemeyecek kadar ağır ortodontik sorunları olan hastalar için tek tedavi şekli, operasyon ile çenelerin birbirine adaptasyonu veya dentoalveoler segmentlerin repozisyonudur. Ancak bu tedavi yöntemi ortodontik tedavinin yerini tutmaz, istenilen sonuçların alınabilmesi için ortodonti ve diğer dental tedavi yöntemleri ile kombine olarak kullanılmalıdır. Ortognatik cerrahi tek başına bir dereceye kadar değişmez bir estetik ve stabiliteyi uyumlu hale getirebilir. Tek başına uygulanan cerrahi fonksiyonel uyum sağlayabilir fakat ideal bir oklüzyon sağlamaz. Dişleri sıralamak, diş-ark ilişkisini operasyon öncesi sağlamak için mutlaka ortodontik tedavi gerekmektedir.

Ortognatik CerrahiOrtognatik cerrahi yüzde daha estetik görüntü yarartmak için yapilan ameliyattir. Dislerinin ve çenesinin görünüsünden memnun olmayanlar kisiler dis hekimine basvurmaktadir. Bu noktada dis hekimleri, agiz cerrahlariyla birlikte çalismaktadir. Üst ve alt çene dahil yüz deformitelerini düzeltme islemidir.

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir. Çeneler arası ilişkiler de bir sınıra kadar düzeltilebilir. Fakat bazı vakalarda ortodontik tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda bir çene-yüz cerrahı ortodontistle birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir. Çok kısa sürede elde edilen estetik sonuç başarılı olmakta ve günümüzde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Ortodontik tedavi ile düzeltilme sınırları dışında olan iskeletsel problemler cerrahi - ortodonti ortak çalışması ile düzeltilebilmektedir. Bu tür problemlerde ortodontist operasyon öncesi dişleri ideal konumlarına getirir ve çene cerrahı ile yapılan bir plan çerçevesinde genel anestezi altında hastanın çeneleri ve çene ilişkilerini cerrah tarafından uygun konuma getirilir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortognatik-cerrahi-nedir.html