Yetişkinlerde yani 18 yaşını geçmiş bireylerde, yalnızca ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzelemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur.

Çenede yada yüzde oluşan bozukluklar, doğuştan yada kaza, veya hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir.Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara neden olabilir. Gelişen üstün teknoloji ile ve cerrahi ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

Genellikle alt çenenin önde olduğu veya büyük çene görünümüne sahip bireyler ortognatik cerrahiye ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında kapanış problemleri veya asimetrik yüz yapısı için de bu yöntem uygulanabilir.

Dudak, damak yarıklarının ileriki yaşlardaki tedavilerine de ortognatik cerrahiye başvurulabilir.

Bu tedaviyi ortodontist ve plastik cerrah bir arada yürütür. Öncelikle ortodontist hastasından alacağı çeşitli dökümanların analizini yaparak ve plastik cerrahla da görüşerek tedavi planı yapar.

Yaklaşık bir yıl kadar süren cerrahi öncesi hazırlıklar döneminde diş telleri hasta ağzında sabit olarak kalır, bu süre içinde dişlerin çeşitli açıları, sıralanmaları ve düzeltilmeleri sağlanır.

Daha sonra plastik cerrahın yürüteceği operasyon ile çenelerin formları değiştirilir ve düzgün kapanışa getirilir. Cerrahinin ardından 6-8 hafta süren bir iyileşme süreci başlar. Bu dönemin sonunda da hasta tekrar ortodontistine devam ederek son rötuşları ve kapanışın sıkı temasları sağlanır ve tedavi bitirilir.

Ortalama tedavi süresi toplamda 2 yıldır. Bu sürenin sonunda yalnızca dişler düzelmekle kalmaz aynı zamanda yüzün profili cepheden büyük oranda simetriği sağlanmış ve düzelme elde edilmiş olur.