Ortodontik Tedavinin Süresi

Ortodontik tedavinin süresi anomalinin şiddetine göre değişmekle beraber ortodontik tedavi uzun sürelidir ve her aşama değişkenlik gösterir. Bazı kapanış bozuklukları tek fazlı bir tedaviyle halledilebilirken bazı tedaviler iki-üç fazda olmaktadır. Basit problemler üç ay içinde halledilebileceği gibi bütün dişler sürdükten sonra yapılacak sabit tedavide anomalinin şiddetine göre 6-24 ay arası olumlu sonuç alınmaktadır. İyi sonuç alınması hasta, ailesi, aile dişhekimi ve ortodontist arasındaki iyi bir takım çalışmasına bağlıdır. 

  • Ortodontist,dişleri ve çeneleri düzeltmek için uzmanlığının getirdiği bilgileri,tedavi planını ve teknikleri sunar.
  • Aile dişhekimi,dişlerin ve dişetlerinin temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Hasta,dişlerinin ve çenelerinin istenilen yönde ve planlanan sürede hareket edebilmesi için dişhekiminin ve ortodontistinin söylediklerini harfiyen uygulamalıdır.
  • Hastanın ailesi, dişhekimi ve ortodontistin söylediklerini hastanın uygulaması için yardımcı olur.

Ortodonti ne kadar sürer

Ortodontist hekim tarafından kapsamlı bir ağız sağlığına ve hijyenine yönelik genel bir muayene yapılır. Bu muayene sonrasında sizlere bir ön tanı sunulacak ve tedaviye gerek olup olmadığı hakkında bilgi verilir. Eğer tedaviye gereksinim var ise ne zaman başlanmasının uygun olacağı, ortalama tedavi süresi, tedavi maliyeti ve ödeme seçeneklerine ilişkin bir planlama sunulur.

Daha sonra başta panaromik film olmak üzere ortodontistinizin isteği üzerine sefalometrik, el-bilek filmleri gibi bir kaç röntgen filmi istenir. Ortodontik problemin bütün detaylarıyla ortaya konabilmesi ve kapsamlı bir tedavi planı yapılabilmesi için; bazı ön kayıtların alınması ve bu kayıtların doktorunuz tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bu kayıtlar; dişleri taklit eden alçı modeller, ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar ve filmlerden oluşmaktadır.

Dişlerinizin bakımı için sunulacak öneriler ile beraber ağız temizliği ile ilgili bilgiler de ilk ziyarette verilecektir. Çoğu durumda bu ilk ziyaretinizde dişleriniz temizlenip, genel diş problemleriniz tespit edilip tedavi önerileri sunulmaktadır.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavinin-suresi.html