Ortodontik Tedavinin Süreci

İlk randevuda hastadan sefalometrik ve panoramik rötgenler alınır. Röntgensiz tedaviye başlamak kesinlikle yanlıştır. Röntgende ağızda göremediğiniz ama tedavi planını tamamen değiştirebilecek durumlar saptanabilir. Hastadan başlangıç halini belgeleyen fotoğraflar ve alçı kalıplar da alınır. Tedavi planlaması bazı analizler sonucu bu kayıtlar üzerinde yapılır.

Daha sonraki 1-2 randevuda planlanan işlemler yapılarak hastaya teller veya seçilmiş olan başka tedavi edici ortodonti mekanikleri uygulanır. Tedavi başlamış olur. Yapılmakta olan işlemin çeşidine göre 3 hafta ile 10 haftada bir olmak üzere kontroller başlar. Tellerde değişiklikler ve aktivasyonlar yapılır. Bu durum önceden öngörülen tedavi süresi boyunca devam eder. Hasta tedavi boyunca doktorunun söylediklerini harfiyen yerine getirmelidir. Bu yüzden aile-hasta-doktor işbirliği gerektiren bir tedavidir. Sonuç, doktorun bilgisine, özenine, hastanın da işbirliğine bağlıdır. Bunlar yerinde ise tedavi başarısı %100dür.

Tedavi bitiminde teller çıkarıldıktan sonra dişlerin yeni yerlerinde artık kıpırdatılmadan tutulmaları amacıyla planlanan pekiştirme aygıtı uygulanır. Bu aygıtı da doktor hastanın başlangıçtaki ve bitişteki durumuna göre seçer. Şeffaf bir plak, boksör dişliği tarzında bir aparey, takılıp çıkarılabilen damaklar, içten yapışan ince bir tel pekiştirme aygıtı olarak seçilebilir.İdeal pekiştirme süresi aktif tedavi süresinin yarısı kadar olmalıdır. Pekiştirme gerektirmeyen durumlar olduğu gibi çok uzun süre pekiştirmeye gerek duyulan durumlar da olabilir. Pekiştirme apareyleri yavaş yavaş terkedilir. Birden bire tedavi kesilmez.

Ortodonti Tedavi Süreci

İlk Ortodontik Muayene Randevüsü

İlk randevuda hastanın hangi tür ortodontik tedaviye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi için klinik muayene yapılır. Hasta ortoodntik tedaviye başlamaya karar verdiğinde ise bazı kayıtlar alınır.

Kayıtlar: Hastanın fotoğrafları, bazı röntgenleri alınır. Ayrıca ağız içi ve profil fotoğrafları alınır.
Final konsultasyon : Sizinle ilgili tüm ölçümler yapıldıktan ve veriler incelendikten sonra nasıl bir ortodontik tedavi yapılacağına karar verilir. Net bir tedavi planı ortaya çıkar.Tüm bilgiler size verilir.

Lastik seperatörlerin yerleştirilme randevüsü : Ortodontik bandı yerleştirmek için diş arasında yer açmak amacıyla yerleştirilen yuvarlak lastiklerdir.

Braketleri yapıştırma randevüsü : Braketler bondingleme denilen yöntemle tek tek ilgili dişlere yapıştırılır.Hastaya nelere dikkat edip etmeyeceği hakkında bilgi verilir.

Check up konrolleri : Ortalama aylık gelinen kontrol randevüleridir. Ortodontiniz her geldiğinizde dişlerinize kuvvet uygulayacaktır. Ve diş hareketlerinizi takip edecektir.

Braketlerin çıkarılması randevüsü : Ortodontik tedavinizin sonuna gelinmiş demektir.Özel aletlerle dişlerinizin üzerine yapıştırılmış braketler tek tek çıkarılır.Dişlerin üzerinde kalan yapıştırıcı artıkları temizlenir.Diş etleri kontrol edilir. Daha önceden bitim ölçüsü alınır ve ona uygun pekiştirme tedavisi için uygun apareye ağız hazırlanır.

Pekiştirici aparey : Sabit ya da hareketli tel ya da plaklar takılır. Ortodontik tedavinin süresine göre ki ortodontistinizin ne kadar takmanız gerektiğini söyleyecektir , içten takılan ince teller ya da şeffaf plaklardır.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavinin-sureci.html