Ortodontik Tedavinin Riskleri

Ortodontik tedavinin riskleri oldukça azdır. Az rastlanmakla birlikte bazı kişilerde metal ya da lateks alerjisi olabilir. Periodontal hastalığı olan hastalar ve özellikle tip 1 diabeti olan kişilerde ortodontik tedavi sırasında komplikasyon gelişmesi mümkündür çünkü destek doku ve dişeti yıkımı bu kişilerde kolayca gerçekleşebilir. Bu hastalar için ortodontik tedavi etkilenen dişlerin uzun dönem sağlığı açısın risk teşkil etmektedir. Ortodontistiniz tedavi risklerini düşünüp karar verecektir.

Hastanın seçimleri istenen sonuçların alınmasında önemli bir rol oynar. Özellikle yetişkinler için çene cerrahisi, periodontoloji ve protez uzmanları ile birlikte çalışarak yapılan multidisipliner uygulamalar ideal bir tedavi için gerekli olmaktadır. Hastanın kapsamlı bir tedavi istememesi tedavi sonuçlarını etkiler. Ancak hastanın durumunu iyileştirerek oluşturulan sonuçlar da en iyi sonuçlar olmasa da kabul edilebilir bir tedavi olacaktır. Tedavi seçenekleri ve beklenen sonuçlar kişiye göre değişmektedir. Ortodontistiniz tedaviye başlamadan önce bu konuda size tam olarak bilgi verecektir.

Tüm tıbbi tedavilerde olduğu gibi ortodontik tedavinin de bazı riskleri vardır.

  • Çürük ve dişeti hastalıkları:Ağız bakımı iyi olmayan hastada ortodontik tedaviye başlanmamalıdır.
  • Dişin zarar görmesi: Eğer dişler tedavi boyunca iyi fırçalanmazsa dişin üzerinde kalıcı lekeler görülür.
  • Ağız dokularının yaralanması,herhangi bir parçanın yutulması.
  • Kök erimesi: Çok nadirde olsa tedavi sırasında meydana gelebilecek bir durumdur.
  • Tedavi sırasında ve sonrasında büyüme: Tedavi sırasında gerçekleşen büyüme tedaviye olumlu katkıda bulunabileceği gibi istenmeyen yönde de olabilir.
  • Çene eklemi problemi: Bazen ortodontik tedavi sırasında veya sonrasında problem çıkabilir.
  • Tedavi süresinin hastanın büyümesine,tedavi boyunca sık sık kırılan apareylere ve hastanın uyumsuzluğuna bağlı olarak uzaması.

Ortodonti Rsikleri

Tedavinizin ilk haftası beyaz ülserasyon noktaları görebilirsiniz. Ortodontik braketlerin dudak ya da yanaklarınızı aşındırması sonucu oluşabilirler. Bir hafta sonra dudak ya da yanağınızın üst tabakası bu sert metallere alışacaktır ve kalınlaşacağı için daha sonra ağrı ya da rahatsızlık duymayacaksınız. Bu süre içinde yapmanız gereken yine mumlarınızdan braketlerin üzerine yerleştirmektir. Eğer 1 haftayı geçtiği halde yaralar iyileşmemişse doktorunuza başvurun.

Sahip olunan problemin tipi, şiddeti, hastanın ağrıya olan duyarlılığı ve ortodontik tedaviye olan isteği gibi pek çok faktör ağrı durumunda etkilidir. Göreceğiniz ortodontik tedavi sistemine özel, ağrı yakınmaları söz konusu olabilir ve bu durum size doktorunuz tarafından açıklanacaktır. Ancak çoğu kez, ağrı kesici preparatların kullanım ihtiyacı düşüktür ve oluşan ağrı günlük yaşamınızı etkileyecek düzeyde değildir.

Bazen azı dişinizin olduğu yerde sonlanmış daha önceden batmayan tel sonradan batmaya başlayabilir. Bunun sebebi diş hareketlerinden dolayı telin ucunun daha dışarı çıkmasıdır. Size verilen mumlardan yapıştırın ve kliniğinizi arayın. Doktorunuz batan kısmı kesecektir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavinin-riskleri.html