Ortodontik Tedavinin Gerekliliği

Ortodontik tedavi, dişlerdeki çapraşıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzelterek; sadece estetiğe yönelik olmayıp, ileride olması muhtemel dişeti hastalıkları ve alt çene eklemindeki problemleri önlemenin yanı sıra çiğneme fonksiyonunu ve bozuk olan konuşmayı düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Temelde ortodontik tedavinin asıl hedefleri; çiğneme fonksiyonunun düzeltilmesi, konuşma fonksiyonunun düzeltilmesi, ağız hijyeninin daha iyi sağlanmasına yardımcı olunması, estetiğin sağlanması ve hastanın toplum içinde kendine olan güvenini artırarak psikolojik destek sağlamaktır.

Diş teli tedavisi uzun dönemde diş sağlığı da sağlar. Düzgün dişlerle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı daha rahat olduğundan ağız hijyeni daha iyidir. Bu, dişetlerinin dişle birleştiği yerdeki bakterilerden kaynaklanan ve dişetlerine zarar veren gingivitis gibi enfeksiyonların ortaya çıkma riskini de azaltır.

Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaşta bireye uygulanabilmektedir. tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif aygıt ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.

Ortodonti neden gereklidir

Ortodontik tedavi ne kadar gereklidir?

Ortodonti halk arasında tel tedavisi olarak bilinmektedir. Ortodontinin esas anlamı düzgün diş demektir. Ortodontik tedavi çapraşık dişleri alt ve üst çene dengesizliklerini düzelten bir bilim dalıdır. Ortodontik diş teli tedavisi bir çok nedenden dolayı yapılır.

Ortodontik tedavi ağız hijyenine büyük katkı sağlamaktadır. Örneğin düzgün bir duvar veya yüzeyi çok kolay temizleyebilirsiniz. Ancak çok girintili çıkıntılı, pürüzlü bir duvar ve yüzeyi çok kolay temizleyemezsiniz. Esas amaç düzgün bir diş yapısına sahip olabilmektir. Düzgün bir diş yapısı ile ağız sağlığı korumak daha kolaydır.

Ortodonti tedavisine ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni ise konuşma bozukluklarını önlemektir. Dişlerin ön tarafı tam birleşmediği durumlarda konuşma problemleri görülebilir.

Ortodonti çene eklemi problemelri olan insanlara büyük bir fayda sağlar. Diğer tedavilerle birlikte ortodontiden faydalanılırsa çene eklem problemleri çok daha kolay giderilebilir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavinin-gerekliligi.html