Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Temel olarak iki çeşit tedavi yöntemi var diyebiliriz. Kişinin kendisinin takıp çıkarabileceği hareketli aygıtlar ve doktor tarafından dişlere yapıştırılan sabit aygıtlar var. Bunlar da kendi içinde alt guruplara ayrılabiliyor. Örneğin hareketli aygıtlar: tedavi amaçlı veya tedavi sonrası pekiştirme amaçlı olabilir. Sabit aygıtlar ise dişin arka yüzeyinden takılan teller, ön yüzeyinden takılan metal ve estetik teller olarak yine kabaca ayrılabilir.

Her bireyin problemi ve beklentisi ayrıdır. Hastaya en uygun olacak tedavi şeklini belirlemek gerekir. Materyaller ve tedavi tipleri farklılık gösterir. Tedavi yaşının da kişiden kişiye değiştiği gibi tedavi süresi de problemin karakterine göre değişiktir. En kısa tedavi süresi 6 aydır. 1-2 yıl süren tedaviler çoğunluktadır. 3-4 yıl süren tedaviler de olabilir. Bazı özel durumlarda tedavi süresi uzar. Dudak damak yarıkları gibi. Kesinlikle acı veren bir işlem değildir. İlk bir –iki hafta alışmaya bağlı bazı ufak sorunlar yaşanabilir. Bunun dışında hasta yediklerine biraz dikkat ederek normal yaşantısını sürdürür. Ayda bir, kontrol ve ayarlar için doktoru görmek gerekir.

Ortodonti Tedavi Seçenekleri

Hareketli Apareyler

Henüz daimi dişlenme tamamlanmamış bireylerdeki ortodontik sorunlar, hasta tarafından takılıp çıkartılabilen plastik damaklık ve tellerden oluşan hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Fonksiyonel Apareyler

Alt veya üst çenenin yetersiz veya aşırı gelişim gösterdiği vakalarda fonksiyonel apareyler denilen çeneleri belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olan apareyler kullanılır. Bu apareyler büyüme ve gelişim dönemine girmeden veya bu dönemde uygulanır.

Ağız Dışı Aparatlar

Ortodontik tedavide headgear, face-mask ve chin-cup gibi ortodontik tedaviye yardımcı ağız dışı aparatlarda kullanılmaktadır.

Sabit Apareyler

Günümüz ortodontik tedavisinde geniş kullanım alanına sahip sabit apareyler ise, dişlere yapıştırılan ve braket diye adlandırılan araçların üzerindeki oluklara yerleştirilen tellerin dişleri hareket ettirmesi felsefesi ile etki gösterir.

Invisalign / Orthoclear

Invisalign, braketler olmadan, şeffaf plakların kullanımıyla dişlerin düzeltilmesini sağlayan bir tedavidir. Bu yaklaşımda 2-4 hafta arasında değişen, yaklaşık 12-16 adet şeffaf plak kullanımı söz konusudur. Bu plakaların gözle görülmesi ve fark edilmesi zordur. Bu yaklaşım özellikle erişkin hastalar için idealdir. Şeffaf plaklar istenildiğinde çıkartılabilip temizlenebilmektedir. Şeffaf diş teli detaylı bilgi için tıklayınız.

Ortognatik Cerrahi

Ortodontik tedavi ile düzeltilme sınırları dışında olan iskeletsel problemler cerrahi - ortodonti ortak çalışması ile düzeltilebilmektedir. Bu tür problemlerde ortodontist operasyon öncesi dişleri ideal konumlarına getirir ve çene cerrahı ile yapılan bir plan çerçevesinde genel anestezi altında hastanın çeneleri ve çene ilişkilerini cerrah tarafından uygun konuma getirilir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-tedavi-yontemleri.html