Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. Yaygın olarak bilinen bir yanlış ortodontinin sadece çocuklara uygulandığı yönündedir. Oysa dişlerin hareket ettirilmesi her yaşta mümkündür.

Genel olarak ailelere tavsiye olarak, çocuklarının çene görünümünde bariz bir problem yoksa daimi ön dişler sünmeye başladığında, yani 6-7 yaşlarında düzenli diş hekimi kontrollerine başlamalarıdır.

Ayrıca ortodontiste de bir muayene yaptırılırsa, ileride oluşabilecek problemler önceden görülüp önlem alınabilir.

Eğer aileden alt çenesi önde veya çok geride olan, çocuğunun çene görünümünde farklılık gören aileler de onlar daha erken yaşlarda, örneğin 4-5 yaşlarında da ortodontiste başvurabilirler.

Çünkü ortotondistler erken teşhis durumunda çenenin büyüme yönünü belirleyerek önlem alabilirler. Bu sayede de çocuğun yüzünün gelişim tipine de müdahale edilebilir. Erişkinlerde de olmaz diye bir şey yoktur. Dişler yine ortodontik tedavi ile düzeltilebilir.

Erişkinlerde daha çok estetik ön planda olduğundan diş rengine yakın braketler olduğu gibi aynı zamanda braketlerin dil tarafından yapıldığı tedavi şekilleri, yada görünmeyen şeffaf plaketlerle ortodontik tedavi olduğunuzu gizleyerek tedavi olmanız mümkündür.

Yine çene ve yüzde değişlikler olup, çocukluk döneminde tedavi olamamış erişkinlerde de ortondontik ve plastik cerrahinin birlikte yürüttüğü tedavi şekliyle iskeletsel yapıyı değiştirmek mümkündür.

Yeter ki kişi, diş ve çenesindeki estetik olmayan görünümünden rahatsız olup bunu değiştirmek için ve sağlıklı diş ve çene yapısına sahip olmak için çaba gösterip alanında uzmanlaşmış diş hekimlerine ve ortodontistlere başvursun.