Ortodonti kelimesi iki Yunanca sözcükten oluşmuştur. Ortos düzgün, Dontos dişler anlamına gelir. Ortodontik tedavi denildiğinde sadece dişleri düzeltmek akla gelmemelidir. Dişler, alt ve üst çene kemikleri, diş kavisleri, dışta dudaklar ve yanaklar, içerde dil de ortodontinin alanına girmektedir.

Ama ortodontik tedaviyi kısaca eğri dişleri düzeltme sanatı olarak tanımlamak mümkündür. Ortodontist ise diş ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Ortodontist olmak için öncelikle diş hekimliği fakültesini bitirmek gerekmektedir. Daha sonra 4 ile 6 yıl süren doktora yada alanında uzmanlık yapmış olmak gerekmektedir.

Ortodontik tedavinin amacı dişlerdeki çarpıklığı, çenedeki uyumsuzluğu düzelterek estetik bir katkıda bulunmak değildir sadece. Bunun yanı sıra olması muhtemel diş çürükleri, diş ve diş eti hastalıkları, eklem problemlerini engellemekte görevlerinden biridir.

İlk ortodontik muayene 7 yaşında sür dişlerinin çıkıp ana dişlerin geldiği dönemde olmalıdır. Bu muayenedeki amaç, çenedeki muhtemel bir problemin oluşmasını engellemek, erken teşhise bağlı olarak dişlere ve ekleme fazla kuvvet binmesini engellemektir.

Daha sonra 11-12 yaşlarında ana dişler ağza tamamen yerleştiği anda, asıl tedaviler yapılmaktadır. Bu sözlerden ortodontik tedavinin sadece çocuklarda ve gençlerde uygulandığına dair bir kanı oluşmamıs gerekir, çünkü erişkin ve ileri yaşlarda olan birçok hastaya da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir.

Özellikle son zamanlarda çıkan malzemelerin daha uygun ve küçük olması, diş rengine daha uygun materyaller kullanılması, hastaların bu konudaki bilinçliliği ve istekliliği de bu tedavinin hemen hemen her yaş grubundan hastaya uygulanmasını geçerli kılmıştır.

Ülkemizde ortodontik tedaviye ihtiyacı olan fakat sadece estetik kaygılardan dolayı bu tedaviyi yaptırmak istemeyen bir çok hasta vardır. Bunun yerine alternatif olarak dişlerini çektirmekte, dişlerini kestirerek üzerine porselen kaplamalar yada protezler yaptırmak isteyen  insanlar vardır. Halbuki ortodontik tedavi ile dişlerin üzerine herhangi bir uygulama yapılmaksızın  kişinin kendi dişlerini kullanarak estetik ve güzel bir gülüş elde etmesi mümkündür.

En iyi protez kişinin kendi dokusu kendi dişidir. Bu nedenle protez ve porselen kaplama gibi durumlarda ortodontik tedavi iyi bir alternatif tedavi yöntemi olmaktadır. Bu uygulama sayesinde kişi kendi dişlerini kullanarak özgüvenli bir şekilde gülmek te dişlerini konuşurken ve gülerken saklamak zorunda kalmamaktadır.

Bu da kişinin sosyal hayatına, çevresine, iş ve ev hayatına çok olumlu bir şekilde yansımaktadır.