Diş telleri; dişlerde görülen düzensizlikler ve çene ile ilgili pozisyon bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Diş tellerinin kullanım süreleri tedaviye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ile 1,5 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Ortodonti tedavisinde kullanılan tellerin herhangi bir şekilde insan sağlığına zararı yoktur. Bu süre zarfında tellerin ağızda kalması diğer bir sağlık sorununa neden olmaz.

Diş telleri en çok dişlerin çarpıklık gösterdiği hasta vakalarında kullanılmaktadır. Eğer dişler tam birbirlerinin altına gelmiyorsa, çene yapısı dişler için darsa dişlerde çarpıklık meydana gelebilir.

Diş teli çürüğe yol açar mı?

Diş telleri genel olarak çürüğe yol açmaz, ancak teller ağızda bakterilerin ve yiyeceklerin biriktiği yerler olacağı için bunların çok iyi temizlenmesi gerekir, temizlemeyi diş fırçalamayı en azından sabah ve akşam yapmazsak yiyeceklerin buralarda birikmesinden dolayı diş çürümeleri meydana gelebilir.

Aslında bu tel olmayan ağızlarda da aynı şekildedir. Sonuçta dişlerimizi düzenli olarak fırçalamazsak dişlerimizde de bakteriler birikir ve zamanla diş çürüklerine yol açar.

Diş teli olan hastaların ise diş ve diş tel temizliğine daha itinalı yaklaşmaları, düzenli olarak diş fırçası, diş ipi kullanarak bakterilerin birikmesi noktası olabilecek telleri daha uzun süre ve itinayla fırçalayıp temizliğini yapması gerekir ki diş çürümelerinin önüne geçebilsin.

Sabit tellerde yukarıdaki süreç daha önemlidir, Portatif tellerde zaten öyle bir sıkıntı yoktur. Onun dışında tellerin mekanik ve kimyasal olarak çürük yapma durumları yoktur, diş çürüğü tamamen kişinin dişlerine ve ağız sağlığına verdiği önemle doğru orantılıdır.