Ortodontik Aparey Nedir?

Aparey “aygıt” anlamına gelir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün düzenekler bu adla anılırlar. Aparey ler çok çeşitlidir

a. Bazı apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilir. Bunlara “hareketli aparey” denir. Bunların üzerlerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular. Hareketli apareylerin bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli (monoblok) olan bu aygıtlarla ortopedik tedaviler yapılır.

b. Bazı aygıtlar dişler üzerine yapıştırılan oluklu bir metal (braket) ile bu oluklu metallere uygulanan tellerden oluşur. Bunlara “sabit aparey” denir.

Aparey seçiminde kararı ortodonti uzmanı verir. Kural olarak en kısa zamanda, en etkin tedavi düşünülür. Ayrıca çocuğun tedavi yaptırma isteği, uyumu ve ailenin ekonomik koşulları da aparey seçimini etkiler.

Ortodontik Apareyler

Apareylerle İlgili Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Ortodontik tedavi amaçlı ağzınıza takılan materyalleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Çünkü onların yerinden çıktığında ya da kayboluşunda tedavi süreniz uzayacaktır.

Dişleriniz ya da çenenizde yapılması istenen değişiklikler ve düzeltmeler o apareyleri doğru bir şekilde kullandığınız sürece etkin olacaktır. Ortodontistinizin dediği şekilde lastik bantlarınızı, headgear denilen apareyleri, pekiştirme ya da diğer tedavi edici apareyleri düzenli kullanmnız gerekir.

Ortodontik tedaviler sırasında ortodontistiniz tedaviniz sırasında lastik bantlar, braketler, teller, kancalar, tüpler, headgear denilen başa takılan aletler, yüz maskları, çeneyi genişletici apareyler gibi birçok materyaller kullanılabilir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodontik-aparey-nedir.html