Ortodonti diş teli tedavisi her vakadan vakaya, her hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir. Genç yaşlardaki bir hastanın diş yapısındaki iskeletsel bir bozukluk ile çene yapısının ileride veya geride olmasının tedavi süre iki, iki buçuk yıl sürebilmektedir.

Ancak hiçbir iskeletsel bozukluk yoksa sadece dişlerde bir çapraşıklık varsa hareket ettirilecek diş sayısına göre değişmekle birlikte tedavi süresi üç ay, altı ay, on iki ay gibi sürelerde olabilir.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Yetişkinlerde dişlerin hareket etmesi daha yavaştır. Yetişkinlerde hem diş çapraşıklığı hem de çene yapısında iskeletsel bozukluklar mevcutsa ortodonti diş teli tedavisi süresi iki, iki buçuk yıl sürebilmektedir.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavinin süresi, yaşa, problemin tipine, hastanın tedaviye olan motivesine ve hekimin tedavi planlamasına göre farklılıklar gösterir.

Erken yaşlarda başlayan ortodontik tedavilerde henüz süt dişleri değişmeden takılıp çıkarılabilen hareketli aparatlarla tedavi yapılıyorsa tedavi süresi çok değişkendir. Bu tedavi 6 ayda tamamlanabileceği gibi, tüm süt dişleri bekleniyorsa yıllarca da sürebilir.

Bazen de erken yaşta hareketli aparatlarla tedaviye başlanıp büyüme tamamlanmadan önce ortopedik etkiler elde edinilmeye çalışılıp ve daha sonra tedaviye bir süre ara verilip ilerleyen yaşlarda sabit aparatlarla kapanış ve diş dizimleri düzeltilebilir.

Bu tip iki aşamalı tedaviler toplamda 7-8 yıla yayılmış gibi görülebilir ama aslında aktif ortodontik tedavi süreleri daha kısadır. Daimi dişler üzerine yapılan braketlerle sabit ortodontik tedaviler ise ortalama 2 yıl sürer. Bu süre boyunca dişlerin yerleri, açıları, kapanışları değiştirilip düzeltilir.

Ancak bu sürenin sonunda aktif tedavi bitirilmiş olsa da, elde edilen düzgün dişlerin tekrar bozulmaması için pekiştirme denilen bir sürece ihtiyaç vardır. Yani teller çıktıktan sonra en az tedavi süresinin yarısı kadar ya görünmeyecek şekilde içten takılan sabit tellerle , yada takıp çıkarılan şeffaf yada renkli plaklarla yapılan tedaviyi koruma aşaması gerekmektedir.

Aksi takdirde, ortodontik tedavi ile çok güzel sıralanmış dişler, yıllar sonra az veya çok bozulma gösterebilir.