Ortodontik tedavilerde birçok aparat kullanılır. Bunlar, takıp çıkarılabilen apareyler , fonksiyonel apareyler (iskeletsel yapıyı tedavi eden apareyler) vardır. Bir de herkesin bildiği tel denilen, metal braket sistemi vardır. Bunlar dişlerin üzerine yapıştırılır ve diş bu sayede hareket ettirilir.

Teknoloji geliştikçe, tellerim daha az gözüksün diye isteyen hastalar için ise şeffaf, porselen ve estetik braketler de vardır. Bunun yanında ise ağız içinden hiç gözükmeyen, ağız içine tatbik edilen braketler vardır. Son zamanlarda çıkan, tamamen şeffaf plaklarla yapılan tedavi de uygulanmaktadır. Fakat bu tedavi çok ufak diş hareketlerini sağlayabilmektedir. Onun için her vakaya uygulanmamaktadır. Metal veya porselen braketler, hastanın isteğine göre değişir.

Bu daha çok hastanın ekonomik gücüne bağlıdır. Çünkü şeffaf olanlar daha estetik olduğu için daha pahalı olur. Metal olanlar ise bilinen en pratik ve en uygun tedavi yöntemidir.

Esasında ortodontik tedaviler, çok pahalı tedaviler değillerdir. Çünkü hastada bir çapraşıklık varsa bunu tel tedavisi ile değil de protezle çözümlemek isterse proteze vereceği paranın yarısını tel tedavisine verir.

Ortodontinin en büyük özelliği, yanlış pozisyonlanan kendi dişinizi düzeltme yöntemi olmasıdır.

Ağza , ne dolgu, ne protez, hiçbir eklenti yapmadan, var olan kendi dişinizin yanlış yönlenmesi durumu düzeltilmektedir ortodontide.

Ortodontinin diğer yan olumlu etkileri de, düzgün dişlere sahip olan bireyin daha kolay diş fırçalama ve ağız bakımı yapabilmesi, çürüme riskini azaltması şeklindedir. Bu yönüyle düşünüldüğünde ortodontik tedaviler çok pahalı tedaviler değildir.

Ortodonti fiyatları ve ücretleri ortodontist uzman hekim muayenesi sonucunda en sağlıklı şekilde belirlenebilmektedir.

Ortodonti tedavisinde diş teli takılması ve ortodsonti fiyatları vakanın durumu, tedavi süresi ve ortodonti tedavisinde kullanılacak malzemeye göre değişiklik göstermektedir.

En doğru ortodonti tedavi fiyatlandırması dental muayene sonrasında panaromik röntgenlerin çekilmesi ile belirlenebilir. Diş teli fiyatları için ortodonti uzmanınıza muayene olabilirsiniz.

Eğer diş minesinin yapısı normal ise, ortodontik tedavi sırasında hijyene dikkat edildi ise, dişlerin çürümesi engellendiyse, dişler doktorun tarif ettiği şekilde fırçalandıysa, teller çıktıktan sonra dişler herhangi bir zarar görmez, korkulmasına gerek yoktur.

Yetişkin hastalar için ortodontik tedavide herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaşından sonra iskeletsel bir program var ise ortognatik cerrahi ile her yaşta bu tedavi yapılabilir. Sadece dişlerinde eğrilik bulunan yetişkin hastalarda her yaşta bu tedavi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Dişlerin çapraşık olması önlenebilir mi? 

Bu en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Kazanılmış ortodontik bozukluklar önlenebilir. Yani eğer çocuğunuza ağız hijyeni alışkanlığını kazandırabilirseniz,  onu şekerden uzak tutabilirseniz, dişlerinin erken çürümesini ve erken süt dişi kaybını engelleyebilirsiniz,  Erken süt dişi kaybına bağlı olarak ortaya çıkan çapraşıklıkları önleyebilirsiniz.

 Ama çocukta dişlerde büyük, çeneler küçük ise,  dişler çene kemiğini içerisinde sığmıyorsa bu tarz bir çapraşık önlenmesi her zaman mümkün değildir ve bu uyumsuzluğa sahip çocuklar her zaman diş teli tedavisine ihtiyacı duyacaktır.