Neden Ortodonti?

Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.

Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.

Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.

Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.

20 Yaş Dişleri ve Ortodonti

Zaman içersinde çenelerdeki yumuşak , sert dokularda ve yüzde değişimler olur. Ve ön kesici dişler bölgesi de zayıf noktalardan biri olduğu için kemik ve diğer doku hareketleri bu bölgeleri etkilemekte ve ön dişlerde çapraşıklık olabilmektedir.

Hastalar ön dişlerindeki bu çapraşıklığı 20 yaş dişlerinin baskısından olduğunu zannederler.Genelde yirmi yaş dişleri kendilerine yer bulmak için diğer dişleri sıkıştırmak yerine yanak ya da dil tarafına doğru yönelirler.

Neden Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisinin faydaları

Dişeti problemlerinin diş teli tedavisinden sonra görülme sıklığı azalır. Hasta ideal bir ağız bakımı yaparsa dişeti hastalıkları, diş taşı, plak oluşumu görülmez.Çiğneme kabiliyetiniz gelişir. Sindirim sisteminiz daha sağlıklı hale gelir.

Diş fırçası daha rahat diş yüzeylerine temas eder ve diş ipi kullanımınız daha pratik olur. Sonuçta daha ideal bir ağız sağlığına kavuşursunuz. Dişleriniz ve çene ilişkiniz düzeldikçe yüz estetiğiniz, dudaklarınızın konturları ve profilinizde de olumlu yönde değişiklilikler olur.Dişlerin olması gereken çizgi boyunca dizilmesi daha kolay ve ulaşılabilir temizlik yapmanızı sağlar.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/