Yirmi Yaş Dişi

Yirmi yaş dişleri en arka üç numaralı azı dişlerimizdir. İnsanların çenelerinin zamanla ufalmalarından dolayı yirmi yaş dişleri olması gereken konumlarda çıkamamaktadırlar.

Bu dişler çoğu bireyde ya yarım çıkmakta, ya çapraz çıkmakta, Özellikle öndeki dişleri çıkmak için ittirerek, dişlerin üst üste binmesi ve çapraşık olmasına neden olmaktadırlar.

Yirmi yaş dişi çekilmeli midir?

Arka bölgelerde diş etlerinin iyi kapatamamasından dolayı enfekte olabilmektedirler. Bu tarz durumlarda yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekir. Eğer dişler ağza sürülmüş vaziyette ise normal şekilde dişler çekilir. Lokal anestezi yapılır ve bu dişler çekilir.  Ama en arka azı dişinin yukarısında içe dönük kalmış yirmi yaş dişi var ise, o halde dişin üzerindeki diş eti kaldırılır, dişin etrafındaki kemik dokusu biraz temizlenir ve diş cerrahi operasyonla çekilir ve bu dokular dikme yöntemi ile kapatılır. 1 hafta sonra da dikişler alınır ve hastalar bu şekilde sağlıklarına kavuşur.

Yirmi yaş dişleri ortalama 16 yaşında çıkar ve ağzın en köşelerinde olan dişlerdir. Hastalarda panoramik röntgen alınarak hastaların yirmi yaş dişi sıkıntıları değerlendirilir. Tüm yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Hastalar eğer gerçekten enfeksiyon, ağrı, kanama, koku, herhangi bir iltihap duruma sebep olan bir durumu varsa o halde çekilmesi önerilir. Fakat ağızda herhangi bir sıkıntı yaratmayan, komşu dişe herhangi bir sıkıntı yaratmayan yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur.

20 yaş diş çekimi   

Genelde ortodontik tedavi ile ilgili olan bir problem yaratacaksa ve ağız içinde gerçekten problem olan tüm yirmi yaş dişlerinin, çürük dahi olmasa bile çekimi önerilir.  Yirmi yaş dişleri genelde korkulan bit çekimdir.

Fakat ortalama 15-30 dk arasında tüm ameliyatların hepsi yapılabilir. O yüzden genelde tam yatık dişlerin tamamen çekimi gerekir çünkü önündeki dişi zamanla tamamen çürüteceği düşünülmelidir. Bu tarz yirmi yaş dişlerini ağızda bırakılmaması gerekir. Alt çene dişlerinin üst çeneye göre çeklimi biraz daha zordur. O yüzden kısaca yirmi yaş dişlerinin uzman hekim tarafından değerlendirilip çekiminin uygun olup olmayacağına karar verilmelidir.