Takma Diş

Hastalar genelde dişlerini kaybettikleri zaman bir veya iki diş kabını genellikle önemsemezler. Nasıl olsa 28 ile 32 arasında değişen diğer dişlerine güvenirler. Yaşanan bu bir iki diş kaybı problem olarak görülmez. Bu ihmal sonucunda zamanla diş kayıpları artar ve tüm dişler kaybedilir. Tüm dişler kaybedildi zaman kişilerin kullanabileceği protez formatı sınırlı. Bu durumda takma diş denilen damak protezleri hareketli protezlerdir. Üst ve alt çenede kullanılma mecburiyetleri vardır. Aksi taktirde beslenme problemleri baş gösterir.

Takma diş nedir?

Hastaların mecbur kaldıklarında kullandıkları bu takma dişler stabil olmayan, ağız içinde hareket eden, konuşma ve gülme esnasında ağız içinde sorunlar yaratan bir yapıya sahiptir. Alt çenede ufak bir dil teması ile dahi yerinde oynayabilmektedirler. Bundan dolayı takma dişlerin kullanımı oldukça zordur. 1990’lı yılların başına kadar ciddi bir alternatifi bulunmayan takma dişler artık günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yerini implantlara bırakmaya başlamıştır. Diş implant kullanarak ağzında diş olmayan hastalara sabit protez yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Diş hekimliğinde kullanılan protez çeşitleri, sabit protezler(kron, köprü protezler), implant üstü protezler, yarı hareketli protezler(bazı dişlerin olup, bazı dişlerin eksik olduğu durumlarda) hastanın ağzında hiç diş yoksa hareketli protezler yapılabilir. Günümüzde yarı hareketli protezlerin kullanımı giderek azalmaktadır. Hareketli protezler yine bireylerin zor kullanabildiği protezlerdir. Hekimler damak protezlerine hastaları yönlendirmemeyi tercih etmektedirler. Çünkü damak protezleri yani tüm dişlerin kaybedilmesi büyük dental problemlere neden olabilmektedir. Damak protezi kullanmak hastayı yormaktadır ve kullanım zorluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden sabit protezler tercih edilmektedir. Sabit protezler; kron köprü protezleri şeklinde, sabit köprüler veya inley-onlay şeklinde yapılabilmektedir.

Diş protezleri ağızdaki eksik dişlerin yerlerine konulan, kişinin ağzında farklı nedenlerden dolayı kaybettiği dişlerin yerine yapılan ve kişinin günlük hayatta çiğneme, konuşma fonksiyonlarını tekrardan kazanmasına yardımcı olan ve aynı zamanda kişinin estetik görünüşünün sağlanmasında yardımcı olan yapay dişlerdir.

Kişinin ağzındaki protezlere alışması ve rahat kullanması zaman alır, yalnız günümüzde gelişen teknoloji ile kişinin kullandığı protezler daha rahat, daha doğal görünümlü olarak sağlanabilmektedir.

Sabit protez hastanın dişlerinin kullanılarak yapıldığı protezdir. Hasta dişleri kesilerek daha üzerlerine kaplamalar yapılarak kullanılır. Bu kaplamalar özel bir malzeme ile ağızda yapıştırılır. Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacıyla küçültülmeleri gerekebilir. Sabit protezler ile çiğneme işlemi daha kolay ve rahat olacaktır.

diş protez çeşitleri

Sabit protezlerde Tek kronlar tek dişin kaplanması şeklinde uygulanır. Köprüler ise eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması şeklinde uygulanmaktadır. Sabit protezlerin yapım süresi ortalama 10 gün civarındadır. Hastanın diş hekimine 3-4 seans gitmesi gerekmektedir. Sabit protezlerin ömrü protez ne kadar iyi olursa olsun 5 ile 8 yıl arasında değiştirilmesi gerekebilir.

Hareketli protez diş sayısının çok fazla eksik olduğu yerlerde yani protez yapılamayan durumlarda hastaya yapılan protezlerdir. Tam protezler ve yarım protezler olmak üzere Hareketli protezler ikiye ayrılır. Hareketli protezlerin yapım aşaması 6-7 seans sürebilir. Daha sonra hastanın proteze uyumu söz konusudur.

Birkaç haftada protezin uyumu için hastanın diş hekimi ile görüşmesi gerekebilir.Hareketli protez diş sayına bağlıdır. Asla yaşa bağlı değildir. Halk arasında bu protezlerin ileri yaşlarda yapıldığı düşünülür ve yaşla ilişkilendirilir ama bu diş ile ilgilidir. Dişiniz ne kadar çok eksikse ona göre hareketli protez yapılır. Tabi genel olarak diş kayıpları da yaşlandıkça meydana geldiği için daha çok yaşlı kesimde kullanılır.