Takma Diş

Hastalar genelde dişlerini kaybettikleri zaman bir veya iki diş kabını genellikle önemsemezler. Nasıl olsa 28 ile 32 arasında değişen diğer dişlerine güvenirler. Yaşanan bu bir iki diş kaybı problem olarak görülmez. Bu ihmal sonucunda zamanla diş kayıpları artar ve tüm dişler kaybedilir. Tüm dişler kaybedildi zaman kişilerin kullanabileceği protez formatı sınırlı. Bu durumda takma diş denilen damak protezleri hareketli protezlerdir. Üst ve alt çenede kullanılma mecburiyetleri vardır. Aksi taktirde beslenme problemleri baş gösterir.

Takma diş nedir?

Hastaların mecbur kaldıklarında kullandıkları bu takma dişler stabil olmayan, ağız içinde hareket eden, konuşma ve gülme esnasında ağız içinde sorunlar yaratan bir yapıya sahiptir. Alt çenede ufak bir dil teması ile dahi yerinde oynayabilmektedirler. Bundan dolayı takma dişlerin kullanımı oldukça zordur. 1990’lı yılların başına kadar ciddi bir alternatifi bulunmayan takma dişler artık günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yerini implantlara bırakmaya başlamıştır. Diş implant kullanarak ağzında diş olmayan hastalara sabit protez yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Diş hekimliğinde kullanılan protez çeşitleri, sabit protezler(kron, köprü protezler), implant üstü protezler, yarı hareketli protezler(bazı dişlerin olup, bazı dişlerin eksik olduğu durumlarda) hastanın ağzında hiç diş yoksa hareketli protezler yapılabilir. Günümüzde yarı hareketli protezlerin kullanımı giderek azalmaktadır. Hareketli protezler yine bireylerin zor kullanabildiği protezlerdir. Hekimler damak protezlerine hastaları yönlendirmemeyi tercih etmektedirler. Çünkü damak protezleri yani tüm dişlerin kaybedilmesi büyük dental problemlere neden olabilmektedir. Damak protezi kullanmak hastayı yormaktadır ve kullanım zorluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden sabit protezler tercih edilmektedir. Sabit protezler; kron köprü protezleri şeklinde, sabit köprüler veya inley-onlay şeklinde yapılabilmektedir.