Protezler

Protez (Prosthodontics) bilimi, ağızdaki dişlerin ve dokuların sağlığının, estetiğinin ve rahatlığının korunmasını, bozulan doğal diş yapısı üzerine veya eksilen dişlerin yerine, uygun materyaller kullanarak yapılan çeşitli diş protezleri ile kaybolan fonksiyonun, estetiğin, rahatlığın tekrar kazanılmasını sağlayan bilim dalıdır.

Protez diş çeşitleri nelerdir?

Diş hekimliğinde kullanılan protez çeşitleri, sabit protezler(kron, köprü protezler), implant üstü protezler, yarı hareketli protezler(bazı dişlerin olup, bazı dişlerin eksik olduğu durumlarda) hastanın ağzında hiç diş yoksa hareketli protezler yapılabilir. Günümüzde yarı hareketli protezlerin kullanımı giderek azalmaktadır. Hareketli protezler yine bireylerin zor kullanabildiği protezlerdir. Hekimler damak protezlerine hastaları yönlendirmemeyi tercih etmektedirler. Çünkü damak protezleri yani tüm dişlerin kaybedilmesi büyük dental problemlere neden olabilmektedir. Damak protezi kullanmak hastayı yormaktadır ve kullanım zorluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden sabit protezler tercih edilmektedir. Sabit protezler; kron köprü protezleri şeklinde, sabit köprüler veya inley-onlay şeklinde yapılabilmektedir. 

Protez diş yapımı

Sabit Protezler

Sabit protezler, kişinin kendi dişleri kullanılarak, dişlerde kesim yapılarak üzerlerinin kaplama yapılması ile elde edilen protezlerdir. Bu protezler özel bir malzeme ile dişin üzerine yapıştırma yolu ile kapatılır. Ve ağza takılıp çıkarılma fonksiyonu yoktur. Sabit protez yapılırken, ağızdaki bazı dişler destek olma amacı ile kesilerek küçültülür. Kişi sabit protezler sayesinde çiğneme fonksiyonunu daha rahat ve kolay olarak gerçekleştirebilir.

Sabit protezlerde, tek diş eksikliği ve birden çok diş eksikliği farklı şekillerde tedavi edilir. Tek diş eksikliklerinde, tek kron tek dişin kaplanmasında kullanılır. Birden fazla diş eksikliğinde ise eksik dişlerin yanlarındaki komşu dişlerin kesilmesi suretiyle dişler arasında köprü yapılarak dişlerin kaplanması sağlanır. Hasta ortalama 3-4 seansta sabit protezlerine kavuşmuş olur. Sabit protezin ömrü, ne kadar kaliteli protez kullanılırsa kullanılsın maksimum 8 ile 10 yıl arasındadır. Minimum süre ise 4-5 yıl arasındadır.

Hareketli Protezler

Hareketli protezler ise hastalar tarafından takılıp çıkarılabilen ve günlük bakım yapılması gereken protezlerdir. Hastanın ağzında sabit protez mi yoksa hareketli protez mi kullanılıp kullanılmayacağı tamamen hastanın ağzındaki eksik diş sayısı ile doğru orantılıdır. Hastanın ağzındaki dişlerinde çok fazla diş eksikliği var ise o halde hareketli protez kullanımı yapılır, eğer hastanın ağzında kendi dişlerinin sayısı fazla , eksik diş sayısı az ise o zaman sabit protez tercih edilir. Hareketli protezler de kendi içinde ikiye ayrılır, kısmi protezler ve tam protezler.

Eğer hasta tümdişlerinin kaybetmiş ise o halde tam hareketli diş protezi kullanılır. Eğer bir kısım diş kaybından söz ediyor isek o halde kısmi ( Parsiyel) hareketli protez kullanılabilir. Protez tedavisi yapılmadan önce, hastanın diş eti sağlığının kontrol edilmesi gerekir. Çünkü diş etlerinde ve diş kemiğinde var olan rahatsızlık, protezin başarısını etkileyebilir. Tedaviden önce yapılan iyi bir muayene sonrasında ağızda uygulanan başarılı protez tedavisi sonrasında hasta yüz estetiğinin önemli bir parçası olan diş ve gülüş estetiğine ulaşmış olur. Dudak, çene, yanak ve diş kombinasyonu ile hasta istediği gülüş estetiğine bir nevi kavuşmuş olur. Bunun yanı sıra, çiğneme, konuşma, gülme fonksiyonlarını da en iyi şekilde gerçekleştirmeye başlar. Bu da hastanın yaşam kalitesini ve psikolojik sağlığını üst seviyede tutan önemli bir tedavinin başarılı şekilde sonuçlanmış olması demektir.