Ortodonti Diş Teli

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi, halk arasındaki adı ile diş telleri, genellikle dişlerin çapraşık olduğu durumlarda dişler arasındaki boşluklarda veya dişlerdeki kapanış bozukluklarında uygulanır. Bu durumlar ortodontistin koyacağı teşhise göre hastanın kullanmaya başlayacağı sabit veya hareketli apareylerle tedavi edilebilir. Bu durumlarda, diş eti bozuklukları, diş etindeki hastalanmalar, bir miktar estetik bozukluklar öne çıkmaktadır.

Genellikle, çocuklarımızı 7-8 yaşlarında bir ortodontistin görmesinde çok büyük fayda vardır. Çünkü o yaşlarda alınabilecek bazı tedbirler ileride ortaya çıkabilecek daha ciddi sorunların önüne geçebilmemize yardımcı olur.

Dişimizde bir miktar aralanma, çapraşıklık, kapanışlarda zorlanma, herhangi bir ses duyarsak ortodontiste başvurmak gerekir. Bir miktar üst çene veya alt çenenin darlığı, üst çene ya da alt çenenin çok geniş olması gibi durumlar olabilir. Bu tip problemlerde ağız içi ve ağız dışı uygulanan bir takım apareylerle çocukluk ve ergenlikte bunların önüne geçilebilir.

Çene bozukluklarını içeren problemler eğer yetişkin yaşlarda ortaya çıkar ise, ya da müdahale edilir ise o zaman çene cerrahisini ihtiyaç duyulmaktadır.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi

Yetişkinlerde genel olarak ortodontik tedavilerin uzun sürdüğü gibi bir genelleme yapmak çok doğru olmaz. Tabi ki yetişkinlerin kemik yapıları çocuklara göre daha serttir ve daha kompakt yapıdadır. Ancak anomalinin şiddeti, türü, hastanın ağız hijyeni, tüm bunlar ortodontik tedavinin başarısını ve süresini etkileyen faktörlerdir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktör kesinlikle ağız hijyenidir. Ağız hijyeninin kötü olduğu durumlarda, diş etleri şişmekte, kanamalar ve kemik kayıpları görülmektedir. Diş tellerinin bakımı çok önemlidir. Bunlar için ara yüz fırçaları, ortodontik diş fırçaları ve ağız duşları, diş ipleri ile bakım çok önemlidir.

Bu bakımların yapılması tedavi süresinin kısalmasında, ortodontik apareylerin minimum kullanılmasında da çok önemlidir. Sonuç olarak ortodontik tedavinin süresi sadece kişinin yaşına bağlı değildir. Ortodontilk anomalinin çeşidine ve daha birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, erişkinlerde ortodontik tedavinin daha fazla süreceğini söylemek çok doğru bir yaklaşım olamaz.