Ortodonti Diş Teli

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi, halk arasındaki adı ile diş telleri, genellikle dişlerin çapraşık olduğu durumlarda dişler arasındaki boşluklarda veya dişlerdeki kapanış bozukluklarında uygulanır. Bu durumlar ortodontistin koyacağı teşhise göre hastanın kullanmaya başlayacağı sabit veya hareketli apareylerle tedavi edilebilir. Bu durumlarda, diş eti bozuklukları, diş etindeki hastalanmalar, bir miktar estetik bozukluklar öne çıkmaktadır.

Genellikle, çocuklarımızı 7-8 yaşlarında bir ortodontistin görmesinde çok büyük fayda vardır. Çünkü o yaşlarda alınabilecek bazı tedbirler ileride ortaya çıkabilecek daha ciddi sorunların önüne geçebilmemize yardımcı olur.

Dişimizde bir miktar aralanma, çapraşıklık, kapanışlarda zorlanma, herhangi bir ses duyarsak ortodontiste başvurmak gerekir. Bir miktar üst çene veya alt çenenin darlığı, üst çene ya da alt çenenin çok geniş olması gibi durumlar olabilir. Bu tip problemlerde ağız içi ve ağız dışı uygulanan bir takım apareylerle çocukluk ve ergenlikte bunların önüne geçilebilir.

Çene bozukluklarını içeren problemler eğer yetişkin yaşlarda ortaya çıkar ise, ya da müdahale edilir ise o zaman çene cerrahisini ihtiyaç duyulmaktadır.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi

Yetişkinlerde genel olarak ortodontik tedavilerin uzun sürdüğü gibi bir genelleme yapmak çok doğru olmaz. Tabi ki yetişkinlerin kemik yapıları çocuklara göre daha serttir ve daha kompakt yapıdadır. Ancak anomalinin şiddeti, türü, hastanın ağız hijyeni, tüm bunlar ortodontik tedavinin başarısını ve süresini etkileyen faktörlerdir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavinin başarısını etkileyen en önemli faktör kesinlikle ağız hijyenidir. Ağız hijyeninin kötü olduğu durumlarda, diş etleri şişmekte, kanamalar ve kemik kayıpları görülmektedir. Diş tellerinin bakımı çok önemlidir. Bunlar için ara yüz fırçaları, ortodontik diş fırçaları ve ağız duşları, diş ipleri ile bakım çok önemlidir.

Bu bakımların yapılması tedavi süresinin kısalmasında, ortodontik apareylerin minimum kullanılmasında da çok önemlidir. Sonuç olarak ortodontik tedavinin süresi sadece kişinin yaşına bağlı değildir. Ortodontilk anomalinin çeşidine ve daha birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, erişkinlerde ortodontik tedavinin daha fazla süreceğini söylemek çok doğru bir yaklaşım olamaz.

Ortodontik bozuklukların oluşmasında temel iki sebep vardır. Birincisi kalıtsal,  yani ailemizden bize aktarılan faktörlerle oluşan iskeletsel problemler ki bunlar son derece tedavisi zor olan problemlerdir. ikincisi ise çevresel faktörler sonucu oluşan ortodontik problemlerdir.

Bunlar adından da bahsedildiği gibi parmak emme, ağız solunumu, kalem ısırma, tırnak yeme, erken dönemde biberon veya emziğin fazla kullanılması gibi faktörlerdir. Bunların oluşturduğu dişsel problemler daha kolay halledilebilen ve her yaşta tedavi edilebilen problemlerdir.

Kalıtsal problemler ise iskeletin yerleştiği erişkinlik dönemi dışında  ortodontik cerrahi ile ancak tedavi edilebilirler.

Ortodontik Tedaviye Başlama Zamanı

ortodontik tedaviler

İlk olarak ebeveynler çocuklarını 6-7 yaş civarında bir ortodontiste götürebilirler. Böylece herhangi bir problem olup olmadığı anlaşılmaktadır: Daha sonra köpek dişlerinin çıktığı 9-10-11 yaş aralığında eğer dişlerinde eğrilik varsa tekrar bir ortodontiste görünmelerinde fayda vardır.

En ideal ortodontik tedavi yaşı 12 yaş, yani süt dişlerinin bittiği ve artık kalıcı dişlerin ağızda olduğu yaş civarıdır. Bu dönemden sonrası ergenlik ve pubertal dönemi dediğimiz büyüme ve gelişme en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde iskeletsel problemler çok daha kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu dönemin kaçırılmaması, bu fırsatın değerlendirilmesinde fayda vardır.

Ortodontik Tedavi Süresince Ağız Bakımı

Çocuklarımızın ağzında ortodontik apareyler varken eğer hareketli bir aygıt varsa sıklıkla dişlerini fırçalaması gerekir. Hatta aygıtının da ayrıca fırçalanması ve temizlenmesi gerekir. Eğer sabit aygıtlar varsa özellikle her öğünden sonra fırçalanması çok daha faydalı olur. Ama bunu yapamıyorsa kesinlikle sabah ve akşam doktorun önerdiği şekilde dişlerini fırçalaması gerekmektedir.