Oral Diagnoz ve Radyoloji

Ağız ve diş sağlığı sorunu yaşayan bir hastanın tedavi planlamasının ve bulgularının saptandığı diş hekimliğinin giriş kapısıdır. Oral diagnozda radyoloji, oral muayene tükürük, kan ve alerji testleri ile hasta şikayetleri detaylı olarak dinlenilerek bulgulardan yapılması gereken tedaviler planlanır.Hastanın ağız içi ilk muayenesi gözle ve elle yapılır. Bu aşamada dijital röntgenler yol gösterici olur. Ağızda birden fazla film gerektirebilecek veya cerrahi için kemik bölgesinin görülmesi gerekiyorsa ağız içini gösteren panoramik film çekilir. Oral diagnoz bölümünün amacı tedavi yapmak değil, hastayı uygun olan tedaviye yönlendirmektir.

Oral diagnozda özellikle diş eti şikayetlerinin tüm bulguları (Kemik erimeleri) Diş çürüklerinin kök uçlarına varana kadar incelenmesi, cerrahide gömük dişlerin özellikle 20 yaş dişlerinin pozisyonları var ise kırık ve çene kemiği içerisinde kalmış köklerin pozisyonları implant uygulamalarında implanttın en sağlıklı kemik bölgesine yerleştirilmesi sağlıklı kemik bölgesi tayini, Diş kök uçlarında apse kist tümör ve diğer bulguların milimetrik tespitlerinde radyoloji çok önemlidir. Radyoloji olarak Panaromik, Bilgisayarlı Tomografiler ve 3 Boyutlu görüntüleme sistemleri teşhiste çok önem kazanır.

oral diagnozun amaci

Oral diagnoz ağız boşluğunun tümünün gözlenmesini içerdiği için pek çok sistemik hastalıkların ağız içi belirtilerini yumuşak dokular diş etleri, yanak, dudak ve damak bölgelerinde bu hastalıkların ilk belirtilerini saptayabilir. Oral diagnozda tükürük yapısı akışkanlığı çürük oluşmasında ve diş eti hastalıklarında önemli bir faktör oldugu için tükürük testleri tükürük biyokimyası ağız saglıgı ile birlikte genel sağlıgın korunmasında çok önem taşır. Bununla birlikte yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı ağız kokusu ve diş eti kanamaları çok önemlidir.

Kan ve idrar tahlillerinde ise toplumda yaygın olan tüm bulaşıcı hastalıklar (Hepatit A-B-C , AIDS , Tüberklöz vb) konusunda hekim ve hasta bilgilenirler tedavilerin bu bulgulara göre planlamaları degiştirilebilir.

Sistemik hastalıklar Oral Diagnozda mutlaka hastalara sorulmalıdır. Örnek olarak Diabet , Kalp , Tansiyon , Damar Sertliği , Hormonel rahatsızlıkların tümü ve bu hastalıklar ile ilgili hastanın kullandıgı ilaçlar diş hekimliginde tedavi planlamasını degiştirebilir. Örnek olarak Diabet Kalp ve Damar sertliğinde kullanılan ilaçlar kanama pıhtılaşma zamanını etkilediği için Cerrahi ve İmplant uygulamalarında çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bulaşıcı hastalıkların tümünde ağız ve diş sağlığı , dil - dudak - yanak - damak - diş etlerinde dikkat çeken tüm bulgular doğru degerlendirilerek hastanın tedavi planlaması bu şartlara göre yeniden oluşturulmalıdır.