Lamina Yaprak Porselen

Laminate dişin ön yüzeyinden minimum doku kaldırılmak şartıyla, ortalama 0.3 mm den 1.5 mm e kadar dişin ön yüzeyinden diş dokusu kaldırılarak yapılan, daha sonrasında laboratuar ortamında hazırlanan teknisyenler tarafından hazırlanan incecik, yaprak kalınlığındaki porselenlerin, hazırlanan dişin ön yüzeyine yapıştırılması ile oluşturulan protezlerdir.

Laminate nedir? Hangi durumlarda tercih edilir?

Sadece dişin ön yüzeyine tedavi uygulandığı için dişin arka tarafındaki dokulara hiçbir zarar verilmeden yapılmaları en büyük avantajıdır. Diş dizilimi normal olduğu durumlarda dişlerin formlarından ve renginden dolayı şikayet ederek gelen hastalara uygulanır.

Hastaların dişlerinin renkleri, antibiyotik kullanmalarına bağlı renk değişiklikleri, dişlerdeki köşe kırıklıkları, dişlerin ön yüzeyindeki aşınmalar, iki diş arasında açıklık olan durumlarda, dişlerdeki form bozukluklarında uygulanan protez şeklidir.

Ağızda, diş etlerinde ve dişlerde başka problem yok ise laminate protezler 5-6 gün içinde hastaya uygulanır, local anestezi yapıldığından ağrı ve acı olmaz, yapıştırıcı maddeler kimyasaldır, aynı dolgu malzemesi gibi dişin ön yüzeyinde kaplama oluşturulur, ağız sağlığına dikkat edildiği sürece laminate veneerler ağızda yıllarca hiç bozulmadan kullanılabilir.