Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi ilerleyen diş çürüğünün dişin canlı dokusu olan pulpaya inmesi sonucunda bu canlı olan dokunun çıkarılması için yapılan diş hekimliği uygulamasıdır. Genel olarak lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu yüzden tedavi sırasında herhangi bir acı genellikle hissedilmez. Pulpa dokusu çıkartılırken öncelikli olarak dişin şekillendirilmesi, yıkanması, kurulanması ve daha sonra kök kanallarının dezenfekte edilmesi işlemleri yapılır. Daha sonra kapatma işlemi yapılıp, üzerini dolgu ya da porselen kaplama ile kaplanır. Pulpa denilen canlı dokunun çıkarılması işlemi esnasında klasik yöntem olarak dental el araçları yada modern endodontide(kanal tedavisi) kullanılan döner alet sistemleri kullanılmaktadır. Kanal tedavi yapıldıktan sonra diş eskisi gibi çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Hem fonksiyonel olarak hem de estetik olarak ağızda kalmaya devam eder.

Hangi dişlere kanal tedavisi uygulanır?

Kanal tedavisi çürüğü derin olan dişlerde çoğunlukla ağrı ile gelen hastaların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş işlevini kaybetmez. Aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Tedavi esnasında da bir ağrı hissedilmediği gibi tedavi sonrasında da bir ağrı genellikle hissedilmez. Kanal tedavisi gerektiği durumda ağız içindeki bütün dişlere uygulanabilen bir tedavisidir. Ön dişlere, arka dişlere, gerektiği zaman yirmi yaş dişlerine bile kanal tedavisi uygulanan vakalar bulunmaktadır. Kanal tedavisinden sonra diş tamamen hissiz hale gelir. Yani dişte artık herhangi bir sıcak soğuk hassasiyeti hissedilmez. Ağrı olmaz. Bunun haricinde dişte herhangi bir fonksiyon kaybı söz konusu değildir. Kanal tedavisi genel olarak tek seansta biten bir tedavidir. Tedavi süresi dişteki komplikasyon durumuna göre ortala yarım saat civarında sürer. Diş köklerinin sayısına göre tedavi süresi uzayabilir. Enfeksiyon yada apse olma duruma göre tedavi için ilave seanslar gerekebilir.

Kanal tedavisi yapılan dişte ne gibi değişimler olur?

Kanal tedavisinde eski tip tekniklerle yapılan dişlerde zamanla boyar maddelerden dolayı dişlerde sararma, grileşme, hatta kahverengi rengine kadar giden renkleşmeler görülmekteydi. Ancak günümüzde modern endodonti de kullanılan kanal içi dolgu malzemelerinde boyar maddeler olmadığı için artık renkleşme veya renk değiştirme gibi problemler ortadan genel olarak kalkmıştır. Eskiden yapılan kanal tedavilerinde eğer herhangi bir ağrı yada fonksiyon kaybı yoksa sadece renk problemi varsa kanal içi beyazlatma yöntemi ile bu dişler orijinal rengine dönebilmektedir. Kanal tedavisi uygulanan dişler sinirleri alınıp canlılığını yitirdiği için daha kırılgan hale gelirler. Bu durumda yapılması gereken bu dişleri ya kaplama yada güzel bir restorasyon dolgu malzemesi ile sızdırmaz bir şekilde kapatmaktır. Aynı şekilde bu dişlerin üzerinde çok sert gıdalar yememek gerekir. Koruyucu diş hekimliği amaçlı altı ayda bir diş hekimi kontrolünü gidilmelidir.

Başta çürük olmak üzere çeşitli nedenlerle canlılığını kaybetmiş dişleri daha uzun süre ağızda tutabilmek için kök kanal tedavisi uygulanmaktadır.Kök kanal tedavisinde öncelikle etkilenmiş diş siniri ( pulpa) özel aletlerle dişten uzaklaştırılır. Diş kökleri uygun aletlerle temizlendikten sonra çeşitli dolgu malzemeleri ile canlılığını geri kazanır. Canlılığını kaybeden dişler daha kolay kırılacağından bu dişlerin restoratif tedavilerinde daha çok porselen, krom ve köprüler tercih edilir.

Kanal tedavisi uygulanmış diş canlılığını yitirmiştir. Zamanla diş renginde koyulaşmalar meydana gelebilir. Kanal tedavisi dişin kron kısmına açılan kaviteye beyazlatıcı ajan uygulanarak birkaç seansta dişin istenilen beyazlığa getirilmesi mümkündür. Eğer ön dişler gibi estetik talebin yüksek olduğu dişlerde yeterli beyazlık sağlanamıyorsa lamina veya zirkonyum kaplama ile dişlerin kaplanması da diğer tedavi seçeneklerindendir.

kanal tedavisi nasıl yapılır

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır. Dişin mine ve dentin tabakalarının altında ''pulpa'' olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bir bölüm vardır. Dişin kronunda ''pulpa odası'' adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirinin alınarak, kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekir.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. Dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin sinir tabakasına (pulpa) açılan bir oyuktan (kavite) dişin çene kemiği içindeki kök kısmına giriş yapılır.Dişin sinirleri kök kısmındaki kanallarda bulunur.Dişlerimiz 1,2,3 kanallı olabilir,hatta bazı dişlerimizde normalden fazla sayıda kanal bulunur.Kanal tedavisi işlemi sinirlerin alınması,kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. Daha sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır.