Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi ilerleyen diş çürüğünün dişin canlı dokusu olan pulpaya inmesi sonucunda bu canlı olan dokunun çıkarılması için yapılan diş hekimliği uygulamasıdır. Genel olarak lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu yüzden tedavi sırasında herhangi bir acı genellikle hissedilmez. Pulpa dokusu çıkartılırken öncelikli olarak dişin şekillendirilmesi, yıkanması, kurulanması ve daha sonra kök kanallarının dezenfekte edilmesi işlemleri yapılır. Daha sonra kapatma işlemi yapılıp, üzerini dolgu ya da porselen kaplama ile kaplanır. Pulpa denilen canlı dokunun çıkarılması işlemi esnasında klasik yöntem olarak dental el araçları yada modern endodontide(kanal tedavisi) kullanılan döner alet sistemleri kullanılmaktadır. Kanal tedavi yapıldıktan sonra diş eskisi gibi çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Hem fonksiyonel olarak hem de estetik olarak ağızda kalmaya devam eder.

Hangi dişlere kanal tedavisi uygulanır?

Kanal tedavisi çürüğü derin olan dişlerde çoğunlukla ağrı ile gelen hastaların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra diş işlevini kaybetmez. Aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Tedavi esnasında da bir ağrı hissedilmediği gibi tedavi sonrasında da bir ağrı genellikle hissedilmez. Kanal tedavisi gerektiği durumda ağız içindeki bütün dişlere uygulanabilen bir tedavisidir. Ön dişlere, arka dişlere, gerektiği zaman yirmi yaş dişlerine bile kanal tedavisi uygulanan vakalar bulunmaktadır. Kanal tedavisinden sonra diş tamamen hissiz hale gelir. Yani dişte artık herhangi bir sıcak soğuk hassasiyeti hissedilmez. Ağrı olmaz. Bunun haricinde dişte herhangi bir fonksiyon kaybı söz konusu değildir. Kanal tedavisi genel olarak tek seansta biten bir tedavidir. Tedavi süresi dişteki komplikasyon durumuna göre ortala yarım saat civarında sürer. Diş köklerinin sayısına göre tedavi süresi uzayabilir. Enfeksiyon yada apse olma duruma göre tedavi için ilave seanslar gerekebilir.

Kanal tedavisi yapılan dişte ne gibi değişimler olur?

Kanal tedavisinde eski tip tekniklerle yapılan dişlerde zamanla boyar maddelerden dolayı dişlerde sararma, grileşme, hatta kahverengi rengine kadar giden renkleşmeler görülmekteydi. Ancak günümüzde modern endodonti de kullanılan kanal içi dolgu malzemelerinde boyar maddeler olmadığı için artık renkleşme veya renk değiştirme gibi problemler ortadan genel olarak kalkmıştır. Eskiden yapılan kanal tedavilerinde eğer herhangi bir ağrı yada fonksiyon kaybı yoksa sadece renk problemi varsa kanal içi beyazlatma yöntemi ile bu dişler orijinal rengine dönebilmektedir. Kanal tedavisi uygulanan dişler sinirleri alınıp canlılığını yitirdiği için daha kırılgan hale gelirler. Bu durumda yapılması gereken bu dişleri ya kaplama yada güzel bir restorasyon dolgu malzemesi ile sızdırmaz bir şekilde kapatmaktır. Aynı şekilde bu dişlerin üzerinde çok sert gıdalar yememek gerekir. Koruyucu diş hekimliği amaçlı altı ayda bir diş hekimi kontrolünü gidilmelidir.