İmplant

Pek çok insan ne yazık ki dişsiz kalmaktadır. Dişsizliği çözüme ulaştırabilmek için iki yol vardır. Biri protez kullanmak, ikincisi implant kullanmaktır. İmplant çağımızda dişsizliğin çözümü için mükemmel bir seçenektir. Hem implantın seçiminde hem de implantın yapılma sırasında dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır.

Diş İmplant Çeşitleri

İmplantlar iki çeşittir. Bir tanesi titanyum diğeri de zirkonyum implantlardır. Hastanın beden sağlığına uygun olarak, bağırsak bozukluğu olup olmağına göre titanyum veya zirkonyum implant seçilebilir. Arka bölgelerde zirkonyum implant tavsiye edilmese de ön bölgelerde güvenlikle kullanılabilir. Fakat implant yapılırken de bir takım şeylere dikkat etmesi gerekir. Hastanın çok iyi bir kemiğinin olması, ağız hijyeninin iyi olması, implantın tamamen etrafının kemikle kapalı olması gerekir.

Aksi takdire implantla ilişkili bir sorun yaşanmasa bile bedenin diğer taraflarında farklı problemler yaşanabilir. Örneğin sinüse değen ya da sinüsün içine girmiş bir implant uzun vadede kulak çınlanması, baş dönmesi, sırt, boyun ağrılarına neden olabilirken, güzel yapılmış bir implant yaklaşık 20 sene kadar kullanılabilir.

İmplant Nasıl Yapılır

Dişsizliğin çözümü olarak sunulan implant iyi seçimlerde, doğru yapımlarda hastanın hijyenini ve sağlığına dikkat etmesi sonucunda çok uzun yıllar ona hizmet edebilir. İmplant operasyonundan önce hastanın implant için uygun olup olmadığına karar vermesi gerekir. Hem kemik anlamında, hem hijyen anlamında hem de bedensel sağlığının yerinde olup olmadığı anlamında. Doğru olan implant malzemesi seçilir ve implant operasyonu yapılır. Operasyon sırasında hasta tamamen ağrısızdır ve ortalama yarım saatte implant operasyonu bitirilir.

Operasyon sonrasındaki ağrı olmaması için reel drenaj uygulandıktan sonra yaklaşık üst yada alt çene olup olmamasına göre 3-4 ay kadar beklenir. Daha sonra da sanki normal bir kök, ya da normal bir kron yapılıyormuş gibi üstüne protezi hazırlanır ve hasta rahatlıkla bunu yıllarca kullanabilir.

implant-dis-yapimi