Estetik Diş

Hasta beğenmediği bir gülümseme ile estetik diş hekimine geldiğinde önce analiz yapılır. Kişinin gülümsemesinin nesinden hoşlanmadığını bilmek çok önemlidir. Bazı insan dişlerinin renginden dolayı, bazısı dişlerinin çok önde olmasından dolayı diş estetiğine ihtiyaç duyabilmektedir.

Kişiler tarafından ön plana çıkarılan ve odaklanılan sorunlardan, zaman zaman esas ağzındaki sorunu bilemeyebilir. Yani bu tür bir hasta geldiğinde aslında asıl sorunu diş etlerindeki sıkıntılar ve düzensizlikler ise bunu diş hekimi söylediğinde şaşırabilir. Çünkü yıllarca diş renginden ya da dişlerinin kısalığından dolayı estetik bir çözüm aramıştır.

Bu durumda yapılacak şey, o kişiye ihtiyacı olan şeyleri anlatmaktır. İyi bir gülümsemeye sahip olmak için nelere ihtiyacı olduğunu söylemek gerekir. Gülüş estetiğine sahip olması için diş eti düzenlemesi, özellikle dudaklarla dişlerin ilişkisini düzenlemek açısından yapılır. Kırmızı, beyaz ilişkisinin daha ahenkli olması için diş eti manikürü yapılır. Dişlerin uçlarının bitim kısımlarının geçtiği yer genelde dudağa parelel olması gerekir. Buna pozitif gülüş denir.

Estetik Diş Hekimliği

Öndeki dişlerin biraz daha uzun olduğu, yan dişlerin daha kısa olduğu durumlarda pozitif gülüşe sahip olunur. Öndeki dişlerin kısa olup, köpek dişlerinin çok uzun olduğu durumlarda, negatif gülüş olur. Dişler yüzümüzde en açık renk dokularımız olduğu için gülümseme esnasında açığa çıkar ve kişinin karşıya verdiği imaj dişlere göre değişir. Dişinin renginin beyaz olması kişinin daha aydınlık bir yüze sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte,esmer kişide diş daha beyaz dururken, beyaz tenli kişide aynı renk diş daha koyu renkte görülebilir.

Kişi gülüş estetiğine sahip olduğunda kişinin kendine güveni gelişir. Gülüşü tasarlarken kişinin ne beklediği çok önemlidir. Yani gülümsemesinde aslında nelerden rahatsız olduğu, elinde sihirli bir değnek olsa dişlerinde ne değiştirmek istediği çok önemlidir.

Gülüş Tasarımı

Hastanın sosyal statüsü çok önemlidir. Çünkü eğer çalışan biri ise, çok göz önünde biri ise, veya çok dikkat çekmek istemeyen biri ise bunlar mutlaka farklılıklar yaratır gülüş tasarımında,. Hastanın saç, ten, göz rengi, dudaklarının kalınlığı inceliği, yüzünün şekli, gülüş tasarımında uygulanacak dişlerin formu konusunda diş hekimine yardımcı olur.

Hastanın yaşı da çok önemlidir. Gülüş tasarımının amacı, daha genç, daha dinç, daha rahat görünmesini sağlayan, hastanın kişiliğini daha çok ortaya koyan dişleri yapmak önemlidir. Dolayısı ile bütün bu kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.