Estetik Diş

Hasta beğenmediği bir gülümseme ile estetik diş hekimine geldiğinde önce analiz yapılır. Kişinin gülümsemesinin nesinden hoşlanmadığını bilmek çok önemlidir. Bazı insan dişlerinin renginden dolayı, bazısı dişlerinin çok önde olmasından dolayı diş estetiğine ihtiyaç duyabilmektedir.

Kişiler tarafından ön plana çıkarılan ve odaklanılan sorunlardan, zaman zaman esas ağzındaki sorunu bilemeyebilir. Yani bu tür bir hasta geldiğinde aslında asıl sorunu diş etlerindeki sıkıntılar ve düzensizlikler ise bunu diş hekimi söylediğinde şaşırabilir. Çünkü yıllarca diş renginden ya da dişlerinin kısalığından dolayı estetik bir çözüm aramıştır.

Bu durumda yapılacak şey, o kişiye ihtiyacı olan şeyleri anlatmaktır. İyi bir gülümsemeye sahip olmak için nelere ihtiyacı olduğunu söylemek gerekir. Gülüş estetiğine sahip olması için diş eti düzenlemesi, özellikle dudaklarla dişlerin ilişkisini düzenlemek açısından yapılır. Kırmızı, beyaz ilişkisinin daha ahenkli olması için diş eti manikürü yapılır. Dişlerin uçlarının bitim kısımlarının geçtiği yer genelde dudağa parelel olması gerekir. Buna pozitif gülüş denir.

Estetik Diş Hekimliği

Öndeki dişlerin biraz daha uzun olduğu, yan dişlerin daha kısa olduğu durumlarda pozitif gülüşe sahip olunur. Öndeki dişlerin kısa olup, köpek dişlerinin çok uzun olduğu durumlarda, negatif gülüş olur. Dişler yüzümüzde en açık renk dokularımız olduğu için gülümseme esnasında açığa çıkar ve kişinin karşıya verdiği imaj dişlere göre değişir. Dişinin renginin beyaz olması kişinin daha aydınlık bir yüze sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte,esmer kişide diş daha beyaz dururken, beyaz tenli kişide aynı renk diş daha koyu renkte görülebilir.

Kişi gülüş estetiğine sahip olduğunda kişinin kendine güveni gelişir. Gülüşü tasarlarken kişinin ne beklediği çok önemlidir. Yani gülümsemesinde aslında nelerden rahatsız olduğu, elinde sihirli bir değnek olsa dişlerinde ne değiştirmek istediği çok önemlidir.

Gülüş Tasarımı

Hastanın sosyal statüsü çok önemlidir. Çünkü eğer çalışan biri ise, çok göz önünde biri ise, veya çok dikkat çekmek istemeyen biri ise bunlar mutlaka farklılıklar yaratır gülüş tasarımında,. Hastanın saç, ten, göz rengi, dudaklarının kalınlığı inceliği, yüzünün şekli, gülüş tasarımında uygulanacak dişlerin formu konusunda diş hekimine yardımcı olur.

Hastanın yaşı da çok önemlidir. Gülüş tasarımının amacı, daha genç, daha dinç, daha rahat görünmesini sağlayan, hastanın kişiliğini daha çok ortaya koyan dişleri yapmak önemlidir. Dolayısı ile bütün bu kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Dişlerin malzemesi organik bir yapıdır. Organik yapı aslında şu demektir. Dişe bir şey olduğu zaman diş maalesef kendini yenileyememektedir. Vücudumuzda herhangi bir yerimiz kesildiğinde zamanla bir şekilde kendini yenilemektedir. Ancak dişler kırıldığı zaman kırık kalmaktadır, çatladığı zaman çatlak kalmaktadır.

Bu aslında dişlerin bir dezavantaj olarak kabul edilebilir. Yaşla beraber maalesef dokulardaki aşınmalar dişlerdeki aşınmalar olarak ta kendini göstermektedir. Yaşla beraber dişler kısalmaktadır, yer çekimi etkisi ve sarkma etkisi ile dudaklar uzadığı için dişler zamanla az görünür ya da görünmez hale gelmektedir.

Kişi daha genç görünmek için ve kendini daha iyi hissedebilmesi için dişlerini bir şekilde uzatmak ve dişlerinin daha fazla gözükmesini sağlamak gerekir. Bu da porselen lamine yöntemi ile mümkündür. Bazı kişiler vardır ki dişlerini çok agresif kullanmaktadır. Dişlerini çok sıkar, dişi ile fonksiyon görmeyen işler yapar. Bu kişilerin yaşlanmaya da ihtiyacı yoktur. Genç yaşta görülür ki çok ciddi şekilde dişleri aşınmış ve kısalmış durumda olur.  Böyle bireylerin de dişleri uzatma yöntemleri başvurması gerekir.

Ancak baştan koruyucu olmakta büyük fayda vardır. Eğer kişi dişlerinin fazla sıkıyor ise koruyucu gece plakları uygulamalıdır. Kişi diş sıktığını fark ediyorsa mutlaka buna önlem almalı ve dişlerini kaybetmeye başlamadan mutlaka gereken önlemi almalıdır.

estetik diş hekimliği

Uzun diş estetiği Uygulamaları

Uzun dişleri kısaltmanın 3 ayrı yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ortodontik tedavi ile dişleri kısaltma yöntemidir. Ortodontik tedavi tek çene veya iki çene olarak ayrılabilir. Tek çene olduğu durumlarda maliyetler yarıya düşerken tüm ağza tel takıldığı durumlarda maliyetler biraz daha artabilir.

Ortodontik tedavinin avantajı; zaten tedavi süresi uzun sürdüğü için minimum 1 sene ve vakaya göre daha uzun sürdüğü için kişi hekimi ile konuşarak ödemeyi taksitlendirme yoluna gidebilir ki bu da kişiye avantaj sağlar. Dişlerde kozmetik konturlama yani aşındırma işlemi 10-15 dakika süren bir işlemdir.

Düşük maliyetli bir işlemdir. Kozmetik konturlama işlemi genelde başarılı bir işlemdir. Kişinin bakıldığında çok düzgün dişleri olabilir ve arada sadece 1 ya da 2 dişinde dizilim hatası olduğundan görüntü formu da bozulabilir. Bu durumlarda ufak tefek aşındırmaları yapmak bazen mucizeler yaratılabilir. Bu yöntemin hekime ve hastaya olan maliyeti çok düşüktür. Bu nedenle kişi tarafından kolaylıkla yaptırılabilir.