Diş ve Gülüş Estetiği

Günümüzde sosyal ilişkilerin gelişmesi, gülümsemenin önemini artırmıştır. Normalde insanlar birbiri ile konuşurken ilk fark edilen ter dişleridir. Yüzümüzün tamamı ten renginden oluşur, o yüzden ilk ilgi çekilen yer dişlerimizdir.

Bu durum sosyal ilişkilerde güzel bir gülüş ilişkilerde olumlu sonuçlar almamızı sağlayacaktır. Yüzün bütünü ile ahenkli bir gülüş için diş hekimliğinde, diş beyazlatma, porselen laminalarla bu estetik sağlanabilir. Yüzümüz kare, geniş, uzun olabilir. Bu yüzden dişlerin yüzün tamamı ile uyumlu olması önemlidir.

Gülüş Estetiği

Porselen laminalar, kaplamalarla, zirkonyum kronlarla bu şekilde problemler rahatlıkla çözülebilir. Güzel bir gülüş hayatta insana artı bir puan sağlar. Bu nedenle diş hekimliğinde yapılacak protez ve restorasyon miktarı çok önemlidir. Diş etleri de estetikte çok önemlidir. Diş etleri çok görülen  alanlarda gülümseme tasarımından faydalanırken, önce hastaların fotoğrafları çekilir, üzerinde değerlendirme yapılır, ve neler yapılacağı hastaya tedavi planlaması yapılır ve neler yapılacağı belirlenir. Hasta ile beraber konuşularak laboratuarda ölçü yapı hazırlanır, karşılıklı görüşme ile neler yapılacağına karar verilir. Farklı seçenekler sunularak gülümseme ile ilgili estetik açıdan hemen her şey yapılabilir.