Diş Taşı Tartar

Diş taşı tartar nasıl oluşur?

Diş taşları halk arasında dişlerde kireçlenme tabiri ile kullanılır. Diş taşları özellikle kişilerin ağız bakımının yeterli olarak yapılmadığında ortaya çıkar. Yeterli fırçalama yapılmadığında diş taşları oluşabilir. Diş taşlarını hasta kendisi fırçalayarak ya da başka bir yöntemle temizleyemez. Mutlaka bir diş hekimine giderek bu diş taşlarını temizletmesi gerekir. Aksi halde diş eti hastalıklarına ve bir çok hastalıklara sebebiyet verebilir.

Diş taşı oluşumuna sebep olur diye bilinen bir yiyecek yoktur. Yeterli temizlik yapılamadığı zaman özellikle alt çenede ön bölgedeki dişlerde daha yoğun miktarda olur. Bu bölge bulunan tükürük bezleri plaklarla birleşerek diş taşı oluşuma sebep olabilmektedir.

Diş taşı oluşumunda sadece dişleri fırçalamak yeterli olmayabilir. Diş arasındaki plaklarda diş taşı oluşumuna neden olabilir. Bunun için hastalara özellikle diş ipi kullanımı tavsiye edilir. Diş ipi kullanımı ile dişler arasındaki plak oluşumunda önlenebilir. Diş taşı oluşumu bireyden bireye farklılık gösterebilir. Bireyin tükürük yapısına ve tükürük bileşenlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yeterli ağız bakımı yapıldığı halde diş taşları oluşmaya devam ediyorsa tükürük bileşenleri buna neden olabilir. Bu kişinin bünyesel yapısına bağlıdır.