Diş Kaplamaları

Porselen lamina nedir?

Ön grup dişlerde estetiğin sağlanmasındaki en uygun yöntemlerden biri porselen laminalardır. Bayanların taktığı takma tırnak inceliğinde yaprak porselenlerdir. Çok ince olmaları, diş yüzeylerinde hiçbir hazırlık yapılamadan uygulama yapılmaları en büyük avantajıdır. Ön dişlerde çok geniş çürükleri ola, dişlerin arasında aralık çok olan hastalarda, diş etleri çok gözüken hastalarda uygulanan restorasyonlardır. Bu kadar ince olmasından dolayı dayanırlıklarını artırmak için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır.

Bu sayede bu çok ince yapılar, uzun süre rahatlıkla kullanılır. Normal diş bakımından farklı bakımları yoktur. Diş fırçası, diş ipi kullanımı porselen laminaların uzun süre kullanımını sağlar. Periyodik kontrollere önemlidir. Bu kontrollerde, oluşabilecek ufak problemler kısa dönem içinde rahatlıkla çözülebilir.

Anker Sistemi Nedir?

Diş eksikliğinde uygulanan bir yöntem de Anker sistemidir. Önde dişler olup arkada herhangi bir diş olmayan ağızlarda uygulanır. Normalde arkada diş yok, öndeki dişlere kaplama yapılıyor. Önceden buralara kanca sistemi uygulanarak köprü yapılırdı. Hareketli protezler yapılırdı. Şu an bunların yerine anker sistemleri kullanılır. Bu kancaların yerine, gömleklerimizde kullanılan çıt çıt sistemleri gibi sistemler uygulanmaktadır.

Bu sistem, normal bir dişisi ve erkeği olan bir tane parçadan oluşan bir sistemdir. Kancanın yerine kullanılmaktadır. En güzel özelliği estetik açıdan daha güzel görünmeleridir. Herhangi bir şekilde dışarıdan görünen bir parçası yoktur. Kullanımı çok kolaydır. Kolayca yerine girmesi ve hareket etme özelliğinden dolayı dişlere çok fazla güç uygulamadığı için dişere çok fazla zarar da vermemektedir.

Porselen kaplamalar eksik ya da hasarlı dişlerin tedavisinde veya estetik diş hekimliğinde kullanılan metotlardan biridir. Fakat bilinenin aksine aslında pek çok farklı porselen kaplama çeşidi söz konusudur.

Ana olarak porselen kaplamalar ikiye ayrılır;

Birincisi metal alt yapılı porselen kaplamalar, ki bunlar çok estetik olmayan fonksiyonun ön planda olduğu özellikle arka bölgelerde daha çok tercih edilmesi gereken porselen kaplama çeşitleridir. Metal bir alt yapının üzerine diş renginde porselenin işlenmesi ile elde edilen köprüler veya kaplamalardır.

Özellikle çiğneme basıncının yüksek olduğu arka bölgelerde tercih etmek gerekir. İkinci grup ise, metal alt yapısı bulunmayan tamamen estetik ışık geçirgenliği yüksek olan porselen kaplamalardır. Bu ikinci grupta pek çok alt başlık sayılabilir.

Çok farklı ürünler söz konusudur. Örneğin herkesin son günlerde sıklıkla bildiği zirkonyum kaplamalar, imeks denilen kaplamalar, estetik indigolara sahip bir takım kaplamalar da estetik özelliği yüksek kaplama grubundadır.

Bunlar metal alt yapısı olmayan kaplamalardır. Işık geçirgenlikleri oldukça yüksektir. Bunlar da ya metal alt yapı yerine zirkonyum gibi bir takım farklı alt yapı materyalleri kullanılıp daha sonra üzerlerine bir porselen işlenmektedir.

Bazı durumlarda ise çok güçlendirilmiş porselenlerin direkt hazırlandığı durumlar da söz konusudur. Kaplamanın tamamen vakaya ve duruma özel seçilmesi gerekir.

porselen kuron köprüler

Amaç, fonksiyon yani çiğneme kuvvetine dayanıklı bir köprü, bir kaplamamı elde edilmek isteniyor, yoksa dişlerin estetiğini değiştirerek yeni baştan yeni bir gülüş mü tasarlanmak isteniyor, bunun kararı çok önemlidir.

Tabi seçilen kaplamaların çeşidine göre bunların maliyetleri ve kullanım süreleri de değişmektedir. Örneğin metal kaplamalar daha kısa ömürlü iken metal altyapısı olmayan kaplamaların kullanım ömürleri çok daha uzundur ve çok daha estetik özellikler içerirler.