Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma nedir?

Hastalar bazen diş hekimine diş hassasiyeti nedeni ile giderler, muayene edildiğinde, ağızda bazı bulgulara rastlanır. Bu bulgular arasında dişlerde aşınmalar, parlak yüzeyler, minelerde çatlaklar, diş eti çekilmeleri, dişin diş etine yakın kısımlarda minelerde kopmalar görünür. Bu belirtiler diş hekimlerine diş sıkma problemini hatırlatır.

Hastalara diş sıkıp sıkmadıkları sorulduğunda genelde sıkmadıklarını söylerler. Çünkü bu rahatsızlıklarının farkında değildirler. Diş hekimi hastaya sabahları uyandığında çene ve ağız yapısını gözlemlemelerini önerir. Sabah uyanıldığında genelde ağzı açık, serbest gevşek bir şekilde uyanılması doğaldır.

Hastalar diş hekimlerinin söylediklerini gözlemlediklerinde,  sabahları uyandıklarında çene kapalı, dişleri sıktıklarını fark ederler, bunun farkına varıldıktan sonra yöntem bu alışkanlıktan hastayı vazgeçirmek için yapılacak tedavilerdir. 

Diş Gıcırdatma Nasıl Tedavi Edilir ?

Diş Gıcırdatma özellikle gece uyku sırasında ortaya çıkan ve istem dışı meydana gelen dişlerin birbirine sürtünmesi olayıdır. Buna bruksizm denir. Çocukların %15 inde görülür. Yapılan dolgularda kırıklara ve düşmeye, dişlerde aşınmaya, çene ve baş ağrılarına neden olabildiğinden ciddiyetle ele alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Çocuğunuzda diş gıcırdatma varsa öncelikle pedodontist tarafından nedenler araştırılarak nedene yönelik olarak tedavi planlaması yapılır. Çocuğa özel olarak yapılacak bir plakla da dişlere vereceği zararlar engellenmiş olur.

Diş gıcırdatma, diş sıkma hastalığı günümüzde çok sık görülen bir hastalık durumuna gelmiştir. En büyük sebeplerinden biri günlük stresli yaşamdır, ama tabiî ki bunu sadece strese bağlamamak gerekir, ağızdaki eksik dişler ve çene kapanışındaki sorunlarda da diş sıkma alışkanlığı kişide zamanla kazanılabilir.

Bunun önüne geçmek için ilk önce eksik dişlerin tamamlanması gerekir, yada çene kapanışları, ortodontik tedavileri ve protez tedavileri ile düzeltilmelidir. Sonrasında hasta için gece uyurken diş sıkmaya karşı yapılan şeffaf bir plaka hastanın kullanması ile yaklaşık 3 aylık tedavi süresinde ortadan kalkar.