Diş Fırçalama

Diş fırçalama nasıl olmalıdır?

Diş fırçalarken, ön dişlerden başlamak suretiyle fırça diş eti ile dişimizin birleşim yerine yerleştirilir. Her dişte 10 ar 10 ar sayarak dairesel fırçalama yapmak gerekir.

Daha sonra arka dişlerin ön yüzeylerini bitirdikten ve son arka dişlere geldikten sonra arka damak kısmından öne doğru aynı şekilde her dişte dairesel fırçalama yaparak öne doğru gelinir.

Alt dişleri de aynı şekilde fırçaladıktan sonra, midemizi bulandırmayacak şekilde dilimizi fırçalamamız gerekir.

Bu işlem günde en az 2 kez yapılmalıdır ki sağlıklı dişlere sahip olabilelim.

Diş fırçası seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Diş fırçası seçerken aslında bir diş hekiminden yardım almak en doğru olanıdır. Çünkü sizin diş etlerinizin durumu en iyi diş hekiminiz tarafından bilinebilir. Diş fırçası sadece piyasada genel olarak bilinen diş fırçası seçenekleri ile sınırlı değildir. Sizin için en uygun fırçayı diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz daha yerinde olacaktır. Hastalar birkaç farklı fırça kullandıktan sonra kendilerine daha uygun fırçayı seçebilmektedirler.

Diş fırçasının açılı olup olamaması, sap kısmının açılı olup olmaması kullanıcının tercihi ile ilgilidir. Fırça seçiminde fırça uç kısmının büyüklüğü çok önemlidir. Hastaların diş eti derinliği, o bölgede fırçanın hareket ettirilebilmesi çok önemli bir konudur. O yüzden çok büyük başlı fırçalar kullanımda problem oluşturabilir. Olabildiği kadar daha ufak başlı fırçalar daha kullanışlı olabilir. Arka bölümlere rahat erişebilen fırçaların tercih edilmesi tavsiye edilir.