Diş Eti Kanaması

Diş eti kanamalarının başlıca birkaç tane sebebi olmakla beraber, en baş sebebi diş taşlarıdır. Diş taşlarının 6 ayda bir temizlenmesi gerekir. Bu temizlik aksatıldığında mikroorganizmalar diş etinde iltihapa neden olmakta sonrasında da diş eti kanaması ortaya çıkmaktadır.

Bunun dışında bazı hormonel değişiklikler, mesela hamilelik döneminde bayanlarda diş etleri zaman zaman şişer ve kanama yapar.

Bunun dışında kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda, bazı sistemik hastalıklarda, ileri diyabet hastalarında diş eti kanamaları görülmektedir.

Diş eti kanaması nasıl tedavi edilir?

Diş eti kanamasının önüne geçebilmek için günlük ağız bakımımızı aksatmadan yapmak ve altı aylık diş kontrollerini aksatmadan yaptırmak gerekir. Koruyucu diş hekimliği uygulamalarından mutlaka yararlanmak gerekir. Diş taşı temizliği kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Diş eti hastalığı dişin kökünü çevreleyen destek dokuların iltihaplanmasıdır. Asıl olarak iki tip diş eti hastalığından bahsetmek mümkündür. Birinci tip diş eti hastalığı gingivitis adı verilen sadece kökün etrafındaki diş etinin etkilendiği durumlardır. Bu durumda diş eti biraz kızarır, rengi değişir, şekli normalden biraz daha yuvarlak olabilir.

İkinci tip diş eti hastalığı ise biraz daha derin dokuları etkiler. Kökün çevresindeki sadece diş eti değil, diş etinin altında yer alan bağ ve kemik dokusu da iltihaptan etkilenir. Buna da periyodontis adı verilir.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

dişeti hastalıkları tedavisi

Diş eti hastalığının en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Diş etinin rengi parlak kırmızı, bazen de mordur. Bu görüntüye ağız kokusu da etki eder. Daha ileri durumlarda ise dişlerde sallanmalar hissedilebilir.

Diş eti hastalığının en önemli nedeni bakteri plağıdır. Dişlerin ve protezlerin etrafında biriken ve tam olarak temizlenemeyen bakteri plağı diş etindeki iltihabın ilk sebebidir. Diğer yardımcı sebepler ise kötü yapılmış, uyumu bozulmuş, krom ve köprü protezleridir. Uyumsuz doldular, diş dizisindeki bozukluklar ve çapraşıklıklar, diş sıkma ve bazı sistemik hastalıklar diğer başlıca sebeplerdir.

Diş eti hastalığının tedavisi nasıldır?

Diş eti hastalıklarının tedavisi başlangıç tedavisi denilen diş taşı temizliği, cila işlemleri ve ağız hijyeni eğitiminden oluşur. Henüz başlangıç aşamasındaki gingivitisler başlangıç tedavisi ile iyileşirken daha derin dokulara yayılmış olan periodontitis vakalarında, daha ileri lokal anestezi altında yapılması gereken tedaviler olumlu sonuçlar vermektedir. Periodontitis tedavisi sonrasında iyileşen diş eti sıkışlaştığından zaman zaman diş eti çekilmeleri ve dişler arasında boşluklar görülebilir.

Tedavi sonrasında hastaların ağız hijyenine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bakteri plağını etkili şekilde uzaklaştırmak için, diş fırçası, diş teli, ağız duşu gibi yardımcı metaryelleri düzenli olarak kullanmalı ve düzenli diş hekim ziyaretleri asla ihmal edilmemelidir.