Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği ve gülüş estetiği son zamanlarda gittikçe önem arzeden bir tedavi bütünüdür. Hastalar gülüş estetiğinde genelde cerrahi ile ilgili kısımları dikkate alırlar. Dudak estetiği, burun estetiği, yanak estetiği gibi. Bunlar sağlandığında gülüş estetiğinin tamamlandığı düşüncesi insanlarda vardır.

Hal bu ki diş ve diş eti estetiği gülüş estetiğinin en önemli unsurlarıdır. Bazı bireylerde, güldüğü zaman diş etleri normalden fazla görülür, bu tür hastalarda cerrahi girişimle diş etleri 2-3 mm yukarıya doğru alınabilmektedir.

Bu sayede görülen diş eti ya tamamen ortadan kaldırılmaktadır, yada eski haline göre çok başarılı bir sonuç elde edilebilmektedir.

Daha sonra da bu yeni diş eti seviyesine göre ön dişlerin gülme hattının zirkonyum kaplamaları ya da laminate kaplamaları bitirilerek gülüş estetiği komple ele alındığında çok daha güzel sonuçlar elde etmek mümkündür.

Gummy smile nedir?

Gummy smile yani konuşurken ve gülerken diş etlerinin normalden fazla gözükmesidir. Diş eti cerrahi uygulayarak dişeti 2-3 milimetre dudağa yaklaştırılabilmektedir. Dişeti yukarı alınınca dişin kemiği meydana çıkabilmektedir. Bu yüzden aynı şekilde meydana çıkan kemiği yukarı alınabilmektedir.