Diş Estetiği

Diş estetiği uygulamaları gülümsemesinden memnun olmayan insanların istediği gülümsemeyi elde etmek için istenilen yoldur. Diş estetiği ve gülüş tasarımı birkaç tedaviyi içine alan ve belli aşamalardan geçirilen bir tedavi şeklidir.

Öncelikle hastanın ne beklediği, sosyal durumunun ne olduğu, çalışan mı, iş adamı mı, sanatçı mı, ev hanımı mı olduğu değerlendirilir. Nasıl bir sosyal statüde olduğu ve nasıl bir gülüşü kafasında tasarladığı düşünülerek bir plan oluşturulur.

Hastaya geçici bir uygulama yapılır. Hastanın yüzüne yakışacağı düşünülen diş şekli ve diş dizlimi geçici şekilde hastaya uygulanır ve 3 boyutlu olarak nasıl duracağı görülür.

En son yapılacak tedavide ise bu gülüşün içinde ne tür tedavilerin iç içe uygulanması gerekmektedir, bunun planlamasını yapıp tedaviyi uygulamak gülüş tasarımının içinde olan uygulamalardır.

Gülüş Tasarımı

Herkese gülüş tasarımı uygulanabilir. Yaş sınırı olmaksızın. Mesleklere göre tasarlanan gülüşler değişebilir. Kimi entelektüel, kimi çekici, kimi sportif bir gülüş ister. Buna göre, hastanın hem sosyal durumuna hem de meslek grubuna bakılarak, yüzüne yakışan, kişiliğini ortaya çıkaracak, rahat gülümsemesini, güvenli gülümsemesini sağlayacak gülüşü tasarlamak mümkündür.

Daha genç veya daha yaşlı bir bireye uygulanan gülüş tasarımları da farklıdır. Yaşı 5-10 yaş daha genç görünmek isteyen kişilere uygulanan gülüş tasarımları da farklıdır.  Bunu yaparken daha doğal şekilde durmasını sağlamak, yani dişler gülüş tasarlandıktan sonra yüze bakıldığında daha genç bir görüntü sağlamak ama bunu tamamen dişe mal etmeden genç bir görüntü sağlayan bir gülüş tasarımı başarılı bir tedavi şeklidir.