Diş Dolguları

Diş dolgusu nedir?

Çürümüş, kırılmış, kaybedilmiş, bozulmuş dişlere yapılan yenileme işlemine diş dolgusu denilmektedir. Diş dolgularının birkaç alternatifi vardır. Bunlar amalgam dolgular, adaptik dolgular, porselen esaslı inley ve onleyler bütün diş dolgularının kapsamı alanı içerisine girer.

Dişlerin kaybedilme anında bile dişlerdeki madde kaybı hangi seviyede olursa olsun farklı yöntem ve teknikler kullanarak hastalara diş dolgu tedavisi uygulanabilir. Diş dolgularında dolgu yapılan dişin çürüğünün derinliğine göre ve madde kaybının büyüklüğüne göre dolgunun şekli ve yöntemi değişiklik gösterebilir. Burada zaman zaman kanal tedavisi, kanal tedavisi üzerine konulan pimler, bu pimlerle birlikte yapılan restorasyonlar diş dolgusu kapsamı içerisinde düşünülebilir. Önemli olan burada dişi kaybetmemek ve bireyin kendi dişini mümkün olduğunca kullandırmaya devam edebilmektir.

Diş dolgusu işlemi acı verir mi?

Diş dolgu işlemi acı vermeyen bir işlemdir. Çünkü günümüzde anestezi metotları çok gelişmiştir. Anestezi teknikleri gelişmiştir. Hastaların korkusu varsa önceden premedikasyon yapılarak dolguya hazırlanır. Ardından anestezi yapıtlıktan sonra diş dolgusu yapılır. Bir dolgunun belirli bir süresi vardır. Normal şartlarda yapılırken hasta ağrı ve acı hissetmez. Yapıldıktan sonra acı ve sancı duymaz.

Diş dolgusu yapıldıktan sonra hastaların bir kısmında bir süre diş hassasiyeti olabilir. Zamanla bu hassasiyetlerin giderek azalarak kaybolması gerekir. Şayet devam ediyorsa tekrar diş hekiminize danışmanız ve tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir.

Kırık dişler çok değişik şekillerde tedavi edilir. Artık başarı ile tek seansta bile dolgularla kırık dişler tedavi edilebilmektedir.

Kırığınız çok küçük olabilir, çok büyük kırıklar olabilir, vaktiniz yoksa tek seansta dolgu ile halledilebilir. Şimdiki dolgu maddeleri eskisi gibi 3-5 renk değil, şimdiki dolgu maddeleri 30-40 renkte olup, dişin tüm tabakalarını taklit eden karaktere sahip olduğundan bir diş olduğu gibi restore edilebilir. Tedaviden sonra o dişin kırık olduğu bile belli olmayabilir.

Kırık dişin büyük, küçük olması dolgu tedavisi ile tedavi olabilme şansı için fark eden bir durum değildir. Fakat eğer kırık çok büyükse bazen porselen veneerlerle yani kırığa çok fazla müdahale etmeden, yani kaplamaya gerek kalmadan düzenli alınan ölçülerle laminate veneerler uygulanabilir. Kırık bölgeye yapıştırıldığından herhangi bir handikap olmaz.

kırık dişlerin dolgu ile düzeltilmesi

Çok basit bit tedavidir, önce ölçü alınır ve sonraki seansta dişiniz yapıştırılabilir, kimyasal olarak yapıştığı için hiçbir şekilde dışarıdan anlaşılmaz. Eğer kırık parça büyükse ve eğer kırık parça elinizde ise bazen başka hiçbir madde kullanılmadan o kırık parça kendi dişinize rahatlıkla yapıştırılabilir.

Kırık Dişlerin Dolgu ile Düzeltilmesi