Diş Çekimi

Diş Çekimi

Diş çekimi bir tedavi şeklidir. Enfeksiyon geliştiği zaman ve diş artık ağızda kalamayacağı zamanlarda, yani vücut için bir mikrop yuvası haline geldiği zamanlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Aynı zamanda ortodontik tedavi işlemleri sırasında eğer dişler için yeterli yer yoksa ortodontik amaçlı da diş çekimi yapılabilir.

Yirmi yaş dişlerinde meydana gelen sorunlardan dolayı yirmi yaş diş çekimi de yapılabilir. Bu diş çekimleri diş hastalığının şekline ve dişin konumuna göre planlanır. Hastaya gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra tedavi uygulanır.

Diş çekimlerinde en önemli şey hastanın o dişi kaybetme noktasına gelmesidir ki bunun başlıca nedeni diş eti çekilmesidir. Periodental sorun denilen halk arasında piore olaran bilinen hastalıkta dişi saran kemik dokusu tamamen eridiği için diş ağızda uzar, yer değiştirir, sallanır hale gelir ve bu pozisyonu gelen diş için yapılacak tedavi maalesef dişin çekilmesidir. Çürük nedeniyle de diş kaybı söz konusu olabilir. Hasta eğer diş hekiminden korkuyorsa ve çürük tedavisini ihmal etmişse diş tedavi edilmeyecek noktaya gelebilir. Bu noktada yine yapılacak tedavi diş çekimidir. Diş çekimi son tercih, son yapılacak işlem olmasına rağmen hastanın genel sağlığı ve ağız sağlığı açısından uygulanan bir tedavi metodudur.

Diş çektirme için nasıl bir anestezi yöntemi uygulanır?

Diş çekim işlemlerinde çeşitli anesteziler uygulanır. Çünkü çekilecek dişin pozisyonu seçilecek anesteziyi belirlemek için önemlidir. Üst çenede, alt çenede olmasına, dişin konumuna göre anestezi uygulanır.  Sinirin blok halinde o yarım çeneye o yarım çeneyi uyuşturması çok önemlidir. Çünkü baş ve boyuna gelen sinirler, alt ve üst çeneye yayıldığı için her diş köküne de ayrı ayrı sinir ulaştığı için çoğunlukla azı dişlerinin çekiminde arka bölgeden blok halinde uyuşturup, yarım çene uyuşturulur. Dişin etrafına destekleyici minik anesteziler yapılarak dişin tam bir anestezi altına girmesi sağlanır.

Anestezi seçimi önemli bir konudur. Hastanın sistemik probleminin olum olmaması burada belirleyici unsurdur. Hastalar mutlaka varsa sistemik problemlerini belirtip, kullandıkları ilaçları diş hekimine aktararak anestezi seçiminde diş hekimine yardımcı olmalıdır. Tansiyon gibi problemi olan hastalar için adrenalin içermeyen anestezi seçilebilir. Alerjik sorunu olan hastalar için ona göre anestezi seçilir.

Diş hastalıklarının teşhisinde röntgen diş hekimine yardımcı en önemli yöntemlerden biridir. En sık kullanılanlar panoramik veya peratkar röntgenlerdir.

Panoramik röntgende başlangıç çürükleri, dişin kök çevresindeki apseler, yapı bozuklukları, kk kırıkları, kistler, tümörler teşhis edilebilir. Peratkal yöntemde ise ilgili dişin kök çevresindeki, apseler, kök kanalındaki eğrilikler veya anomaliler teşhis edilebilir. Modern tekniklerle diş röntgeninden yayılan radyasyon minimal düzeydedir. Bu nedenle hastaya hiçbir zararı yoktur. Hamilelerde ise kurşun önlüklerin kullanımı ile bebeğin ışığa maruz kalması önlenmiş olur.

Diş Çekimi Sonrası Kanamalar

Diş çekimi sonrası kanamalar artarsa evde öncelikle gazlı bez ile tampon yapmayı deneyebiliriz. Ayrıca temiz steril kaynatılmış çay tampon olarak kullanılabilir. Kaynatıldıktan sonra dolapta bir miktar soğutulan steril çay ile diş çekimi sonrası kanayan bölgeye tamponları sık sık değiştirerek hafif hafif baskı uygulayabiliriz. Kanayan bölgeye düzgün şekilde baskı yapmak o bölgede kanayan damarın sıkıştırır ve böylece diş çekimi sonrası kanama daha çabuk durabilir.  

diş nasıl çekilir

Eğer kanama 1 saati aşkın süredir devam ediyorsa hastanın hekimi ile irtibat kurması yerinde olacaktır. Bu kanamanın olası nedeni diş etinde olabilecek bir yırtıktır. Veya çekim boşluğu içerisinde kalan kök kırığı olabilir. Veya diş çekimi yapılırken çene kemiğinde ufak bir kırılma olmuş olabilir. Bu tip durumlar kanamanın durmasına engel teşkil edebilir. Mutlaka diş hekimine gitmek gerekir.Diş hekimi çekim boşluğunu güzelce temizler ve tüm pıhtıları çıkarır. Kemik kırığı olup olmadığı ve diş etinde yırtık olup olmadığı tekrar kontrol incelenir. Kanama giderici bir takım ilaçlar tampona emdirilir ve ilgili bölgeye uygulanır. Eğer bir yırtıktan dolayı bir kanama söz konusu ise ilgili bölgenin dikilmesi gerekir.