Diş Beyazlatma

Beyazlatma diş yapısında oluşan renkli organik ve inorganik bileşenlerin çeşitli kimyasallarla ortadan giderilmesi işlemidir. Bu işlemin yapılma nedeni hastaların dişlerinden, şekillerinden memnun olup, renklerinden memnun olmamasıdır. Bu işlem hekim tarafından klinikte hekim tarafından veya evde hasta tarafından uygulanan beyazlatma yöntemi olarak ikiye ayrılır. Klinikte hekim tarafından uygulanan beyazlatma yöntemi yaklaşık 40-45 dk sürer. Bu sistem uygulama sırasında kişinin diş eti, dil gibi yumuşak dokuları kontrol altına alınarak beyazlatma jeli dişler üzerine uygulanır.

Gerekli olursa, halojen ışık kaynağı ile aktive edilir. Halojen ışık kaynağı ile aktive edilmesi firma önerileri doğrultusunda ve çeşitli beyazlatma jelleri markasına göre görecelidir. Bu beyazlatma yönteminde genelde yüksek konsantrasyonda hidrojen peroksit kullanılır. Bu sistem evde beyazlatma sistemine göre yüksek konsantrasyon uygulanarak, daha hızlı bir şekilde dişlerin rengini açması, hastanın görsellik açısından daha çok tatmin olmasını sağlar.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Evde uygulanan beyazlatma sistemleri, klinikte uygulanan beyazlatma sistemlerine göre daha düşük konsantrasyonda jellerle gerçekleştirilir.

Hidrojen peroksit veya kargomit peroksit bu iş için kullanılan beyazlatma jellerindendir. Bu işlemin uygulaması sırasında hastaya özel beyazlatma jelini taşıyıcı plaklar hazırlanır. Hastaya beyazlatma sisteminin kullanımı anlatılır ve beyazlatma jelleri ve taşıyıcı plaklar ile hastanın bunu 2-3 hafta kullanması gerektiği söylenir.

Her iki beyazlatma sisteminde hasta-hekim işbirliği ile başarılı bir sonuç alınır. Hastaların beyazlatma yaptırdıktan sonra yaklaşık 1 ay belirli besin diyetleri uygulaması gerekir. Kırmızı şarap, şalgam suyu, renkli meyve çayları, portakal suyu, özellikle çay, kahve gibi renkli besinleri hastanın tüketmemesi söylenir. Bunun nedeni ise beyazlatma işlemi sonrasında dişlerin kanalları yüksek hidrojen peroksit uygulaması ile açılır ve bu kanalların kapanması yaklaşık 3-4 hafta zaman alır.

Bu kanalların kapanması ile renkleşme az olur, kanallar açıkken bu renkli gıdaları tükettiğimizde diş rengi emer bu yüzden de dişin beyazlatılan rengini uzun süre koruyamayız. Bu nedenle, bu kanalların kapanmasını beklemek ve bu süreçte renklendirici gıdaları tüketmekten kaçınmak gerekir.

Diş Beyazlatma Sonrası

Beyazlatmadan sonra en çok rahatsız eden konu diş hassasiyetidir. Diş hassasiyeti beyazlatma işlemi yapıldığı gün ile ertesi gün oluşabilecek bir komplikasyondur. Bu eğer ev tipi beyazlatma tedavisinde çok uzun süreli devam ediyorsa beyazlatma tedavisi kesilir, fakat beyazlatmadan sonra 24-48 saat süre ile diş hassasiyeti olması normaldir. Dişe hiçbir zararı yoktur. Yapılan çalışmalarda diş beyazlatma tedavileri uygun konsantrasyon ve hekim kontrolü altında yapıldığında diş minesi üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, hasta-hekim işbirliği olduğu sürece beyazlatmanın ömrü 2 yıl olarak tespit edilmiştir. Özetle, ofis ve ev tipi beyazlatmayı kombine olarak uygulamak beyazlatmanın etkinliği açısından daha doğru olur.