Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti, çocuk dişhekimliği anlamına gelmektedir. Pedodontist ise çocuk dişleri ile ilgili tedavileri ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarını yapan; çocuk psikolojisi, büyüme ve gelişim konularında spesifik eğitim almış uzman diş hekimidir. Türkiye'de beş senelik diş hekimliği eğitimine ek olarak en az dört yıl süren doktora programını başarı ile bitiren diş hekimleri Pedodontist ünvanı alırlar. Çocuk dişhekimleri, bebeklikten ağızda tüm daimi dişlerin sürdüğü döneme kadar olan süreçte dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözülmesinde rol oynar. Pedodontistler ayrıca hangi yaşta olursa olsun engelli bireylerin diş tedavilerini de uygulayan uzman diş hekimleridir.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi

Amerikan Pediatri Birliği ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği çocuklarda ilk süt dişinin sürmesi ile birlikte en geç 1 yaşından itibaren bir diş hekimi muayenesinin gerekli olduğunu belirtmektedirler. İlk diş hekimi muayenesi sırasında çocuğunuzun ağzında mevcut olan dişler çürük açısından kontrol edilirken, çenelerin gelişimi ve kapanışları ayrıca ağız içi yumuşak dokuları (dil, yanak, dudak , diş etleri) de incelenir.
 Muayene sonrasında pedodonti uzmanı, çocuk ve aileye ağız hijyen eğitimi vererek, hastanın yaşına uygun fırça ve macun tavsiye eder.  Diş çürüklerinin (biberon çürüğü veya erken çocukluk çürüğü) önlenmesi için gerekli beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler aktarır. Aileye çocuğunun ağız ve diş gelişimi anlatılır. Kötü alışkanlıklar (parmak emme, tırnak yeme, dudak emme) üzerinde değinilir. Çocuklar diş ve ağız sağlığı problemlerini önlemek için ilk süt dişi çıkmaya başladığında yada bir yaşından geç olmamak kaydıyla çocuk diş hekimine  ilk muayene için götürülmelidir. Çocuklar, diş çürüğü ve diğer dental problemlerin önlenmesi amacıyla rutin olarak altı ayda bir muayene olmalıdırlar.

Biberon çürüğü nedir, nasıl oluşur?

Biberon çürükleri, günümüz adıyla erken dönem çocukluk yaşı çürükleri, bebeklerin ön dişleri ile başlayan ve diğer dişlere sıçrayan, çok hızlı ilerleme gösteren çok sık görünen çürük tipidir.

Bebeklerin yada çocukların emzirme sırasında yada biberonla ağızda uyuyakalması ile oluşur. Burada çürüğü oluşturan biberon değil, içindeki ballı, şekerli, pekmezli, süt, anne sütü, mamadır. Bu şekerli besinlerin süt dişlerine tüm gece boyunca temas etmesi bu dişlerin hızlı şekilde çürümesine neden olur.

Biberon çürükleri ilk olarak dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlayıp, mineden madde kayıpları ile birlikte sarımsı kahverengi bir hal alırlar. Çoğu zaman aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde dişlerdeki çürük ilerlemiş olur, o yüzden erken teşhis önemlidir.

Erken teşhisle beraber çocuk diş doktorunun vereceği beslenme tavsiyeleri ile yapılacak koruyucu uygulamalarla biberon çürüğü kontrol altına alınır. Ancak geç kalındığında ya kanal tedavisi ya da dolgu gerekebilir. Veya dişler kurtarılamayarak diş çekimi gerçekleşebilir.

Biberon çürüğünden korunmak için bebeğin içinde şekerli besinler bulunan biberonla uykuya dalmaması sağlanmalıdır. Her beslenmeden sonra bebeğin dişleri yumuşak bir bez ile temizlenmeli , ya da biberon içine su koyarak su ile ağzın çalkalanması sağlanmalıdır ki ağızdaki şekerli besin temizlenebilsin ve dişlere zarar vermesin.

Bebeklerin dişlerini nasıl temizlenebilir

Bebeklerin ilk dişleri çıkar çıkmaz diş fırçalamaya başlayabilirsiniz. Bebekler için özel olarak tasarlanmış özel başlı ve çok yumuşak diş fırçaları ve su ile veya fluoridsiz bebek diş macunu ile bebeklerinizin dişlerini temizleyebilirsiniz. Bebeklerin dişleri ideal olarak günde iki kez fırçalanması gerekmektedir.

Bebeklerin dişleri fırçalanırken ağlamaları normaldir. Bebeğiniz dişini fırçalamaya başaladığında öncelikle sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzun ağız bakımını en iyi şekilde yapmaya devam edin, yarıda bırakmayın. Bu bakım ancak sizin tarafınızdan yapılabilir. Zamanla bebeğiniz sizin ona gösterdiğiniz ilgi ve bakımı anlayacak ve dişlerini fırçalaması sırasında artık ağlamayacaktır.

Bebekler ve çocuklarda ağız sağlığı ile ebeveynlerin ilgilenmeye başlaması diş sürmesi ile birlikte başlaması gereken bir uğraşıdır. Yaklaşık 1 yaş civarında bebeklerde dişler sürmeye başlar. Dişler var olmaya başlayalıdan itibaren, ebeveynler bebeğin dişlerini ellerine alacakları gazlı bez veya pamuk vasıtasıyla dişleri okşayarak dişler üzerine yapışan bakterileri yerlerinden temizlemelidirler.

Pedodonti doğumdan kalıcı dişlenme döneminin başladığı ergenliğe kadar çocukların meydana gelebilecek diş problemleri ile acil durumlarla ilgilenen diş ve çenesel problemlerin oluşmasın engelleme amacını taşıyan, koruyucu uygulamaları kapsayan anabilim dalıdır. Pedodontist de çocuk diş doktorudur. Çocukların diş gelişimi ve problemlerinin çözümünün yanı sıra yanı sıra çocuk psikolojisi, çocuk büyüme ve gelişimi ve çocuğa yaklaşım üzerine uzmanlaşmış diş doktorudur.

Çocuk bir kez dis hekiminden korkarsa, bu kötü tecrübe onu hayatı boyunca etkileyebilir ve büyüdüğünde dahi dis hekimine gitmekten korkmasına sebep olabilir. İlk tecrübe her zaman çok önemlidir. Bu sebeple, anne ve babaya kendi tedavileri yapılırken cocuklarinı da beraberlerinde getirmeleri önerilmektedir. Özellikle daha önce hiç diş hekimine gitmemiş çocuklar, anne ve babalarının tedavileri yapılırken onlari seyredebilmekte, korkulacak bir sey olmadığını görmektedirler. Bu şekilde zamanla diş hekimine alışmaları mümkün olmaktadir.

pedodonti çocuk diş hekimliği

Doğumdan tüm dişlerin değişimini tamamladığı 13-14 yaşlarına kadar çocukların tüm ağız diş sorunları ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır.Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekten çok bu sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir.Tüm Dünyada Pediatrik Diş Hekimlerinin ilk amacı çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmek olarak kabul edilmektedir.