Ağız ve Diş Bakımı

Dişlerin çürümesinin birden fazla nedeni vardır. Çürük mikrobiktir ve çürüğe sebep olan bakteriler vardır, ama tek neden bu olsa idi çürük aşısı yapılırdı ve hiç kimse de çürük oluşmazdı.

Çürüğün oluşması için bakterilerin yanında birkaç başka etkenin de bir arada bulunması gerekir. Birincisi düzenli ve kaliteli olmayan beslenmedir. Fırçalama ile ağızdan uzaklaştırması zor, dişe yapışan ve şeker ağırlıklı gıdaların dişleri daha çabuk çürüttüğü klinik olarak ispatlanmıştır. Diş fırçalamanın ihmal edilmesi veya hiç yapılmaması dişlerin çürümesini kolaylaştırır ve aynı zamanda diş eti problemlerine de yol açar.

Ailelerin en çok sorduğu sorulardan birisi diş çürüğünde genetiğin etkisi olup olmadığıdır. Evet, genetik faktörler de çürük oluşumunda etkilidir ama payı oldukça düşüktür. Düzenli bir ağız bakımı ve düzenli beslenme şekli, koruyucu uygulamalarla çürüklerin önüne geçilebilir.

Ağız bakım ürünlerinin seçiminde nasıl ki saçımız için saç yapımızı bilerek şampuan alıyor isek, ağız bakım ürünlerini alırken de ağzımızın yapısını ve şikayet ettiğimiz yönünü bilmemiz gerekir. Eğer ağzımın ihtiyacı çürükleri önlemek ise flüorürlü bir diş macunu kullanmak gerekir.

Eğer sigara kullanıcı isek ve dişlerde sigaradan dolayı sararmaların ve renklenmelerin önüne geçmek istiyor isek o zaman beyazlatıcılı diş macunları kullanılması gerekir.

Diş eti hastalığına sahip isek, anti bakteriyel veya anti tartar içerikli diş macunları kullanabilir. Hal bu ki çocuk hastalar flüorürlü oranı azaltılmış olan çocuk diş macunlarından yararlanır. Ortodonti tedavisi gören hasta hem çürük hem de diş eti hastalığına açık birey demektir. Bu nedenle bu kişilerin gün içinde farklı iki diş macunu kullanması gerekir.

Bir tanesi çürüğün önüne geçebilmek için sodyum flüorürlü içerikli diş macunları günde bir defa ise diş etini koruyucu diş macunlarını kullanabilir. Dolayısı ile hastalar ne tür bir ağız yapısına sahip olduğunu diş hekimleri tarafından öğrenmesi ona göre de ağız bakım ürünlerini kullanması gerekir.

Koruyucu Diş Hekimliği

ağız sağlığı tedavileri

Günümüzde koruyucu diş hekimliği uygulamaları önem kazanmaktadır. Bundan dolayı birçok materyal ile ilgili araştıma yapılmaktadır. Bilindiği gibi flor çürüğü önlemesi amacıyla kullanılmaktadır. İçme sularına flor eklenmesi, geniş kitlelere ulaşılabilmesi, bireyin tükettiği florid dozunun kontrol edilebilmesi ve ekonomik olması nedeniyle, diş çürüğünden korunmada en çok tercih edilen sistemik flor uygulamalarındandır. Ayrıca kullanılan diş macunlarının çoğunda flor bulunmaktadır.

Florun yaygın kullanımına karşın toksik etkilerinin bulunması özellikle gelişmiş ülkelerdeki kamuoyunda soru işaretleri yaratmıştır. Hatta bazı bölgelerde suların florlanmaması istenmiş, florun gizli çürük oluşumu arttırdığı öne sürülmüştür. Yapılan çalışmalar her ne kadar florun çürük önlemede etkili olduğunu gösterse de araştırmacılar yeni materyal arayışına girmişlerdir.

Günümüzde uygun diyetle beslenmek, ağız hijyeni kurallarını doğru uygulamak gibi kişinin evde yapabileceği uygulamalar dışında ; florlama, fissür örtücü uygulamaları gibi profesyonel uygulamalarda yapılmaktadır.