Ağız Kokusu

Ağız kokusunun sebepleri nelerdir?

Ağız kokusunda ana sebeplerden biri kırık dişler, çürük dişler, ağız içindeki yapılmış olan protezler, iyi bakılmamış dişetleri, yeterli seviyede fırçalanmamış dişler  ağız kokusunun en önemli sebepleri arasında sayılabilir. Hastaların kullandığı alkol ve sigara da ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağız kokusunda diş hekimliği kapsamında bakıldığı zaman ağız içerisindeki bütün unsurlar; dişler, dil, yanaklar, diş etleri birinci derece önem kazanan yapılardır. Özellikle bir boğaz kültürünün yapılmaması, boğazda ve bademciklerde meydana gelen bakteriyel oluşumlar, iltihap birikimleri ağız kokusuna sebep olabilir. Dil, dil atı ve dil üzerindeki birikimlerde ağız kokusunda önemli bir unsurdur.     

Genel olarak ağız kokusu sadece dişlerden kaynaklanan bir oluşum değildir. Ağız kokusu nedeni diş ve ve diş eti hastalıkları olabileceği gibi sindirim sisteminden de kaynaklanabilir.

Ağız kokusu tedavisi

Ağız kokusu tedavisinde öncelikle tüm diş eti problemleri giderilmiş olmalıdır. Bunu sağlamak için de altı ayda bir diş hekim kontrolüne gidilmelidir. Dişeti problemi hiç yoksa yirmi yaş dişleri ağızda varsa mutlaka bu 20 yaş dişleri incelenmelidir. Bakteri plakların en zengin biriktiği ve oluştuğu yer bu bölgelerdir. Bu bakteri plakları dişerin iç ve dış yüzeylerinde tartarlar şeklinde ortaya çıkarlar. Bunu önlemek için yirmi yaş dişeri çekilebilir.

Dişlerde herhangi bir çürük varsa, eksik dişler varsa, kırık kökler varsa bu sorunlar giderilmelidir. Eksik dişler mutlaka tamamlanmalıdır. Bakteri plaklarının oluşmayacağı protezler kullanılmalıdır. Ağız kokusu problemi olan veya oluşma ihtimali yüksek olan ağızlarda mutlaka en kaliteli porselen malzeme kullanılması gerekir. Böylece bakteri plağının oluşabilme ihtimaline karşı önlem alınmış olur.