Kanal tedavisi nasıl yapılırDiş ağrısı bir endodontik (kök kanal) tedavi ile ilgili bir problemdir. Endodontik hastalığın belirtileri, bireysel hastalarda farklılık gösterebilir. Birçok hasta ölmekte olan sinirin ve çevredeki iltihaplanmanın ve / veya enfeksiyonun neden olduğu ağrı ile kendini gösterir. Ağrı çeneye yayılıyor olabilir bunu bazen bulmak zor olabilir. Bazı hastalar semptom içermez ve kök kanalı bulguları raslantısal diş röntgenleri üzerinde tesadüfen de bulunabilir.

Genel diş hekimlerine endodontik eğitim verilmesine rağmen, tedavi edilmesi gereken karmaşık bir kök kanal varsa, teşhis koymakta zorluk çıkarsa ya da konulan teşhis enfeksiyona yol açtıysa ya da başarısız olmuşsa uzmanlık sahibi bir endodontiste başvurulması gerekebilir. Bu yeniden tedavi olarak bilinir.

Kök Kanal Prosedürü

Bu genellikle bir veya iki seans tedavi gerektirir, böylece endodontist söz konusu diş çevresinde lokal anestezi uygular ve başlamadan önce uyuşukluğun teyidini sağlar. Daha sonra kanaldaki herhangi bir enfeksiyonu ve aynı zamanda herhangi bir dental pulpa kalıntılarını kaldır. Boşluk daha sonra şekillendirilir ve alanı sızdırmaz hale getirerek daha fazla enfeksiyon oluşmasını önlenir.

Ağrı Endişeleri

Karmaşık kök kanal tedavilerinde bile hastalar anestezi sayesinde işlemler sırasında ağrı ile ilgili genellikle bir problem yaşamazlar. Tedaviyi takiben, hassasiyet ve ağrı kontrolü hakkında bilgi verilecektir. Genel diş hekiminize prosedür ve gereken kron hakkında bilgi verilecektir. İyileşmeyi teyit etmek için daha sonra tekrar bir film alınıp, kontrol amaçlı muayene yapılabilir.