Dişlerde çürük oluştuğu zaman bu çürük temizlenerek, bu temizlenen bölgeler de porselen dolgular uygulanıp tedavi uygulanır. Yalnız bu çürükler eğer derinlere kadar inmişse, yani dişin damar ve sinir yapısından oluşan pulpa dokusuna kadar ulaşmış bir çürükte bu pulpa yapısının da dişin köklerinden çıkartılması gerekmektedir. Pulpa dişin kök ucuna kadar devam eden bir damar ve sinir yumağıdır.

Bu çürükten dolayı zarar gördüyse, diş kökleri temizlenerek ve genişletilerek gerekli dolgu maddeleri ile köklerin ucuna kadar doldurulur. Daha sonra da üzerlerine dolgusu yapılarak dişin çekilmesine gerek kalmadan tedavi tamamlanmış olur. 

Kök kanal tedavisi nedir?

Başta çürük olmak üzere çeşitli nedenlerle canlılığını kaybetmiş dişleri daha uzun süre ağızda tutabilmek için kök kanal tedavisi uygulanmaktadır.Kök kanal tedavisinde öncelikle etkilenmiş diş siniri ( pulpa) özel aletlerle dişten uzaklaştırılır. Diş kökleri uygun aletlerle temizlendikten sonra çeşitli dolgu malzemeleri ile canlılığını geri kazanır. Canlılığını kaybeden dişler daha kolay kırılacağından bu dişlerin restoratif tedavilerinde daha çok porselen, krom ve köprüler tercih edilir.

Kanal tedavisi uygulanırken ağrı hissedilir mi?

Çeşitli nedenlerle canlılığını yitirmiş veya enfekte olmuş dişlere kanal tedavisi uygulanarak dişlerin ağızdaki fonksiyonlarını devam ettirmeleri sağlanır. Damar ve sinir paketi özel aletler yardımıyla dişten uzaklaştırılarak kök kanal sistemi temizlenerek sterilize edilir. Ve biyo uyumlu bir materyal yardımı ile doldurulur.Canlılığını kısmen sürdüren dişlerde anestezi uygulanarak ağrısız bir tedavi yapmak mümkündür. Kanal tedavisi uygulanan dişin madde kaybı fazla ise dişin kaplanarak kırılmaya karşı daha dirençli hale getirilmesi gerekir.

Kanal tedavisi sonrası dişte görülen renkleşme

Kanal tedavisi uygulanmış diş canlılığını yitirmiştir. Zamanla diş renginde koyulaşmalar meydana gelebilir. Kanal tedavisi dişin kron kısmına açılan kaviteye beyazlatıcı ajan uygulanarak birkaç seansta dişin istenilen beyazlığa getirilmesi mümkündür. Eğer ön dişler gibi estetik talebin yüksek olduğu dişlerde yeterli beyazlık sağlanamıyorsa lamina veya zirkonyum kaplama ile dişlerin kaplanması da diğer tedavi seçeneklerindendir.

kanal tedavisiKanal tedavisi tekrarı ne zaman gereklidir?

Daha önce kanal tedavisi uygulandığı halde enfeksiyonun devam ettiği dişlerde kanal tedavisi tekrar edilmelidir. Kanal boyları iyi ölçülmeyerek yeterli noktalara kadar sızdırmaz bir şekilde doldurulamamışsa, kök kanallarına tamamen girilememişse veya geniş yan kanalların varlığında yeterli dezenfektan sağlanamadıysa dişteki enfeksiyon devam edebilir. Ayrıca eğer kanalın temizlenme işlemi sırasında kanal içinde alet kırıldıysa ve bu nedenle temizlenemeden kalan alanlar varsa aynı şekilde enfeksiyon devam edebilir. Bu dişlerde ultrasonik bir alet yardımı ile kırık alet çıkarılmalı, eğer çıkartılamıyorsa aletin yanında baypas yapılarak daha önceden temizlenemeden kalan bölgeye ulaşılarak enfeksiyon kaynağı temizlenmelidir.