Diş implantları eski tip protezlerden daha fazla avantaj sağlar, Çünkü bu avantajların en başında kemiğin erimesinin durdurulması gelir. Diş çekildiğinde o bölgedeki kemik erir, bu doğal bir sonuçtur. İster bir diş çekilsin ister tüm dişler çekilsin o bölgedeki kemik giderek çekilir. Bu aylar ve yıllar içinde o kadar küçülür ki, o bölgeye implant yapmak zamanla çok zor hale gelebilir.

İmplantın en büyük avantajı konduğu bölgede kemiğin erimesini durdurmasını sağlar. Nasıl kişinin kendi dişi kemiğin erimesini önlüyorsa, implant ta aynı vazifeyi görerek bu görevi sağlar. Diş implantı da o bölgedeki kemiğin beslenmesini sağlığını hücrelerini korur.

Eski tip protezlerde bir köprü olsun, veya bir damaklı protez olsun, kemiğin içine implant konmadığı için o bölgedeki alttaki kemik zamanla eriyip küçülecektir.

Damaklı protezi olan hastalara da en azından 2 implantla takma dişlerinin yemek yerken ağızda oynamasını, gülerken ağızdan fırlamasını hekimler önleyebilirler. İmplant alt çenede bunu önleyebiliyor. Üst çenede en az 4 tane implanta ihtiyaç vardır.

Hiç dişsiz bir ağza sabit protez yapmak istenirse de üst çeneye 6 adet, alt çeneye de en az 8 adet implant konulması gerekmektedir.

İmplantların damaklı protezlerle karşılaştırıldığında diğer avantajı ise, damaklı protezleri hastalar kendi dişleri gibi rahat kullanamazlar, yemek yerken daha dikkatli yemeleri gerekir, ama damaklı protezinde dahi implant kullanan bir hasta kendi dişi gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, dişlerin yerinden oynaması gibi problemlerle karşılaşmaz.

İmplantın bir çok avantajı vardır. En büyük avantajı eksik çekilmiş olan dişin yerine sağındaki ve solundaki orijinal dişlere hiç dokunmadan bir adet dişi yerleştirme imkânını sunmasıdır. Bunun dışında hiçbir diş olmayan ağızda bir çeneye yapılacak 6-8 adet implant ile hastanın sabit protez kullanabilmesine imkan vermektedir.

Hareketli protezlerin konuşurken ağızdan düşmesi, yemek yerken çıkması gibi şikayetler sabit protezlerde yaşanmamaktadır. Bazı durumlarda ise hastaya 2 ila 4 implant yapılarak yarı sabit protez de yapılabilmektedir. Damak protezi bir nevi çıt çıtlı bir yapıda hastanın ağzına sabitleyip hasta istediği zaman bu protezi çıkartıp temizleyip daha sonra tekrar yerine takabilmesi implant ile mümkündür.

Böylece konuşurken ve yemek yerken protez sabit kalabilmektedir. İmplant eksik bölgelerin tamamlandığı bir tedavi yöntemine izin verdiği için hastanın yemek yemesini düzeltir. Hastanın konuşma fonotiğini düzeltir. Hastanın ağzındaki protezler oynamadan gülmesine olanak verir.

Köprü protezleri ile implantlar arasındaki farklar nelerdir?

Köprü protezleri klasik olarak yıllardır eksik olan bölgelerdeki restorasyon olarak kullanılan bir yöntemdir. Eksik dişin sağındaki ve solundaki diş çekilmeden ufaltılarak 3 - 5 üyeli bir köprü yapılarak boşluğun tamamlanmasını sağlamaktadır. İmlant uygulamasında ise hiç komşu dişe dokunmadan direk boşluğa gelen kemiğe bir implant yerleştirerek üzerine de porselen üst yapı yapılarak eksik bölgenin restorasyonu yapılabilmektedir. Tek implantın dolduramayacağı şekilde uzun bir boşlukta ise iki implant yerleştirilip üzerine 3 üyeli köprü yapılabilir. Orijinal dişleri bozmadan mevcut boşluk implant ve köprü ile restore edilebilmektedir.