Diş implantları eski tip protezlerden daha fazla avantaj sağlar, Çünkü bu avantajların en başında kemiğin erimesinin durdurulması gelir. Diş çekildiğinde o bölgedeki kemik erir, bu doğal bir sonuçtur. İster bir diş çekilsin ister tüm dişler çekilsin o bölgedeki kemik giderek çekilir. Bu aylar ve yıllar içinde o kadar küçülür ki, o bölgeye implant yapmak zamanla çok zor hale gelebilir.

İmplantın en büyük avantajı konduğu bölgede kemiğin erimesini durdurmasını sağlar. Nasıl kişinin kendi dişi kemiğin erimesini önlüyorsa, implant ta aynı vazifeyi görerek bu görevi sağlar. Diş implantı da o bölgedeki kemiğin beslenmesini sağlığını hücrelerini korur.

Eski tip protezlerde bir köprü olsun, veya bir damaklı protez olsun, kemiğin içine implant konmadığı için o bölgedeki alttaki kemik zamanla eriyip küçülecektir.

Damaklı protezi olan hastalara da en azından 2 implantla takma dişlerinin yemek yerken ağızda oynamasını, gülerken ağızdan fırlamasını hekimler önleyebilirler. İmplant alt çenede bunu önleyebiliyor. Üst çenede en az 4 tane implanta ihtiyaç vardır.

Hiç dişsiz bir ağza sabit protez yapmak istenirse de üst çeneye 6 adet, alt çeneye de en az 8 adet implant konulması gerekmektedir.

İmplantların damaklı protezlerle karşılaştırıldığında diğer avantajı ise, damaklı protezleri hastalar kendi dişleri gibi rahat kullanamazlar, yemek yerken daha dikkatli yemeleri gerekir, ama damaklı protezinde dahi implant kullanan bir hasta kendi dişi gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, dişlerin yerinden oynaması gibi problemlerle karşılaşmaz.