Vida diş implantlar günümüzde son derece popüler olan bir tedavi yöntemidir. Artık tutan protezler ve hareketli protezler hastanın yeme içme konforunu rahatsız eden protezler olarak ortadan kalkıp yerini implantlara bırakmıştır. İmplantlar çene kemiğine bir takım titanyum çiviler monte edilerek daha sonra da üzerine porselen diş ilave edilmesi ile oluşan bir tedavi yöntemidir.

Hasta implantları hiç ağzında dişleri oynamadan kendi dişleri imiş gibi kullandığı için daha rahat kullanımı vardır.

İmplant hastanın hayatın boyunca konforlu olarak kullanabileceği sistemdir. İmplantlar her türlü ve her yaştaki insana uygulanabiliyor, Şeker hastası, kemik erimesi hastası, sistemik rahatsızlığı olan bir hasta olsa da genellikle implant hekim gözetiminde uygulanabiliyor.

İmplantlar insanların diş kaybı korkusunu tamamen ortadan kaldıran bir sistemdir. Hastalar protezlerini kaybederlerse kesin çözüm olarak implantlar önerilebilmektedir.
 

İmplantlar üretici ve ara dağıtıcı firmalardan temin edildiği için belli bir maliyetle satın alınmaktadır. Bunun üzerine hekimin tedavi ücreti eklendiği zaman belli rakama ulaşılmaktadır. Buda kişinin ekonomik durumuna göre değişkenlik gösterir. Piyasada rekabet ve çeşitliliğin artması ile implant fiyatları giderek daha aşağı seviyelere inmektedir. 8-10 yıl öncesine göre implant maliyetleri azalmıştır. İmplant ücretlerinin düşmeye devam edeceği yönünde piyasa verileri yayınlanmaktadır.

İmplantlar hayat boyu garantili midir?

Hastanın herhangi bir sistemik hastalığı yoksa ağzındaki kendi orijinal dişleri ile beraber kullanılan implantlar da onlar kadar ağızda kalmaya devam ederler. Zaten herhangi bir sorun varsa hasta kendi orijinal dişlerini de kaybedebildiği gibi implantları da kaybeder. Bu tamamen hastanın fizyolojik yapısı ve ağız bakımı, sigara alışkanlığı gibi kötü alışkanlıklara baplı olan bir durumdur.

İmplant Seçimi

İmplant seçimine diş hekiminin karar vermesi uygun olacaktır. Çünkü hangi kemik yapısına hangi bölgeye ne tarz bir implant uygulanabileceğini sadece hekim karar verebilir. Bunun dışında da tabi ki hastanın ekonomik gücü bir etkendir. Kaliteden ödün vermeden daha hesaplı bir implantta hastaya önerilerek başka bir marka alternatif bir marka implantta kullanılabilir. Bu durumda da hastanın tercih etkisi devreye girmiş olur.