Diş implantlarının bakımıDiş implantların bakımı ve temizliğine uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için çok dikkat edilmelidir. İmplantların bakımı kendi dişlerinizin bakımından çok farklı değildir. Ancak bazı implanlat konumları itibariyle ulaşılması zor ve temizlenmesi daha güç alanlar da olabilmektedir. Bunların değişik yöntemlerle temizlenmesi ve diş ipleri kullanılması gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli etken düzenli ağız bakımıdır. Belirli aralıklarla diş implantlarınızın hekiminiz tarafından kontrol edilmesi sizin için çok faydalı olacaktır.

İmplant kullanırken ağız sağlığı birinci derecede önem taşır. Bunlara tabiî ki sigara içmemek en önemli kurallardan bir tanesi olasa da sigara içen hastalar bulunabilmektedir. Sigara içen hastalar ağız sağlık ve bakımlara çok daha fazla dikkat etmek zorundadırlar. Ağızda implantların olduğu unutulmamalı, çok sert ve kabuklu yiyecekler dişlerle parçalama şeklinde yenilmemelidir.

İmplant kullanan hastalar 3 ayı geçirmeden diş hekimi kontrollerini yaptırmalıdırlar. Diş taşı temizliği, implantın etrafındaki dişeti kontrolü ve temizliği yapılmalı, implantların olduğu bölgenin etrafındaki diş eti ve implantın boyun bölgesi diş ipleri ile ve bazı özel protez altı iplerler temizlenmeli ve günlük gargara mutlaka kullanılmalıdır. Bu şekilde uzun yıllar implantlar ve üzerindeki protezler ağızda kalabilir.

İmplant uygulanan hasta tomografi mr gibi cihazlara girebilir mi?

İmplant uygulanan hastalara kontrol amaçlı yada implanta yakın bölgeye ek implant uygulamak için tomografi ile bir tetkik alınabilmektedir. Yani tomografinin implanta herhangi bir yan etkisi yada dezavantajı yoktur. Ancak MR tetkiklerinde çok sayıda implantın olduğu bölgenin ya da o bölgeye yakın herhangi bir kafa dokusunun incelenmesi durumunda bazı yerlerin netliği sağlanamayacağına dair literatürde bilgiler bulunmaktadır.