Diş implantı nedirDiş implantı gerçek bir dişin görevini yapmaya çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. Diş implantı, bir veya birden fazla dişin yerini doldurabileceği gibi proteze takviye olarakta kullanılabilir.

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatifi olarak görülmektedir.. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme işlevi sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirmektedir. Diş implantları sayesinde hastalar, total protez kullanan hastalara göre çok daha iyi bir çiğneme fonksiyonuna kavuşabilmektedirler.

İmplantların birincil uygulama sebebi fonksiyon yetersizliğini gidermek olarak kabul edilse de aslında diğer büyük bir avantajı estetiktir. Hastanın dişsiz olan görünümü, göçmüş olan yanak dokusunu implantlar ve diş protezleri yardımıyla tekrar estetik ve dolgun vaziyete getirmeye yarayan protez çeşididir.

Kanuni kurallar her diş hekiminin implant yapabileceğini göstermektedir. Hiçbir diş hekimine implant yapamayacağına dair bir engelleme yoktur. Burada problem olası komplikasyonlarda ortaya çıkabilmektedir. Nasıl ki kürsülerde implantolojinin kendi özel eğitimli öğretim üyeleri ve uzmanları yetişiyorsa bu komplikasyonların en az seviyeye inmesi bu sayede sağlanmaktadır. Yani implant konusunda eğitim almış, uzmanlığını almış, kurslarına gitmiş, sempozyumlarını takip etmiş bir dişhekimi tarafından yapılan implant uygulamalarının başarısı daha yüksek olabilmektedir.

İmplant Merkezi

Gerekli hijyenik koşulları sağlayan, gerekli cerrahi malzemeyi sağlayan, gerekli ilk yardım malzemesini sağlayan, teknik ekip ve asistan ekibini sağlayabilen her diş kliniğinde implant operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ancak genel anestezi yapılacaksa bir ameliyathane ortamıi bir anestezi uzmanı, ve anestezi ekibinin bulunması gerekir. Bunun dışında gerekli sterilizasyon ve hijyenik ortamı sağlayabilen tüm kliniklerde implant uygulamaları yapılabilir.